Neler yeni

NAMAZ İLE İLGİLİ KONULAR

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْد
Namazın Vucubiyeti İle İlgili Konular
(1) Namazın Farziyeti
(1) Talha bin Ubeydullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Necd halkından saçı başı dağınık bir kimse Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi. Uzaktan sesinin uğultusunu duyuyor, fakat ne dediğini anlamıyorduk. Nihayet Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e yaklaştı. Meğer o kimse İslam’ın ne olduğunu soruyormuş.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bir gün ve gecesinde beş vakit namaz kılmaktır’ buyurdu.
O kimse...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız. Giriş yap veya üye ol.

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْد
Namaz Vakitleri İle İlgili Konular
(1) Namaz Vakitleri
(5) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Cebrail bana Kâbe’nin yanında iki kez imamlık etti. Öğleyi güneş batıya doğru eğilip gölge nalının tasması kadar olduğu zaman, ikindiyi her şeyin gölgesi kendisi kadar olduğu zaman, akşamı oruçlunun iftar ettiği zaman, yatsıyı şafak kaybolduğu zaman, sabahı yemek ve içmenin haram olduğu zaman kıldırdı. Ertesi gün öğleyi her şeyin gölgesi kendi kadar olduğu vakit, ikindiyi her şeyin gölgesi iki misli olduğu vakit, akşamı oruçlu orucunu açtığı vakit bir tek vakitte yatsıyı gecenin ilk üçte birine doğru, sabahı da ortalık iyice ağarınca kıldırdı. Sonra bana dönerek:
−‘Ya Muhammed! Bu senden önceki Nebilerin vakti olduğu gibi senin için de vakit bu iki vaktin arasıdır!’ dedi’
buyurdu.”
Ebu Davud 393, Tirmizi 149, İbni Huzeyme 325, Darekutni 1/258, Hâkim 1/193, Beyhaki 1/364, Begavi 2/184
(6) Bureyde babasından rivayet ederek şöyle dedi:
“Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelerek namaz vakitlerini sordu.
−‘İki vakitte bizimle beraber namaz kıl’ buyurdu.
Bilal (Radiyallahu Anh)’a emretti güneş meylettiği vakit ezan okudu. Sonra ona emretti öğle namazı için kamet getirdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yine ona emretti, Bilal (Radiyallahu Anh) ikindi için güneş yüksek, bembeyaz ve tertemiz bir halde iken kamet getirdi. Sonra ona emretti, güneş kaybolunca akşam namazı için Bilal (Radiyallahu Anh)kamet getirdi. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) emretti şafak kaybolunca Bilal (Radiyallahu Anh) yatsı namazı için kamet getirdi. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) emretti şafak doğduğu vakit Bilal (Radiyallahu Anh) sabah namazı için kamet getirdi. Sonra ertesi gün Bilal (Radiyallahu Anh)’a öğle namazını serinliğe kadar bekletmesini emretti.
Müslim 613/176, Ebu Avane 1/176, Nesei 518, Tirmizi 152, İbni Mace 667, İbni Huzeyme 323, Ahmed 5/394
(2) Fecri Kazib ve Fecri Sadığın Tespiti
(7) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Bilal’ın ezanı sizi sizden hiç kimseyi sahur yemesinden engellemesin! Fecr, sabah böyle değildir’ buyurdu ve parmaklarıyla bunu göstererek onları yukarı kaldırdı ve aşağıya indirdi.
‘Ancak Fecr işte böyledir’ buyurdu. Ravi Zuheyr, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ancak Fecr işte böyledir’ derken şehadet parmağını orta parmağının üzerinde yaparak onları sağına ve soluna doğru uzattı dedi.”
Buhari 669, Müslim 1093/39, Ebu Davud 2347, İbni Mace 1696, İbni Huzeyme 402, Tayalisi 350, Ahmed 1/386
(8) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
‘...Bilal ezanı gece okuyor. Siz ibni Ümmü Mektum ezan okuyana kadar yiyip içiniz!’ buyurdu.”
Buhari 670, Müslim 1902/389, Nesei 638, İbni Huzeyme 403, Beyhaki 4/218
(3) Namaz Hangi Hallerde İdrak Edilir
(9) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim namazdan bir rekâta erişirse namaza erişmiş olur’ buyurdu.”
Malik 1/10, Buhari 637, Müslim 607/161, Ebu Davud 1121, Nesei 1/274, Tirmizi 524, Darimi 1/277, Abdurrezzak 3370, İbni Mace 1122, İbni Huzeyme 985, İbni Hibban 1483
(10) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim ikindi namazından bir rekâta güneş batmadan önce yetişirse ikindi namazına yetişmiş olur, geri kalan namazını tamamlasın. Herkim de güneş doğmadan önce sabah namazının bir secdesine yetişirse sabah namazına yetişmiş olur, geri kalan namazını tamamlasın’ buyurdu.”
Buhari 620, Müslim 608/13, Nesei 514, Darimi 1/277, İbni Mace 699, Ahmed 2/254
(4) Unutan Kimsenin Namaz Vakti
(11) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim bir namazı unutursa, onu hatırladığında kılsın! O namazın kefareti, sadece o kıldığı namazdır’ buyurdu.”
Müslim 684/315, 316, Buhari 648, Ebu Avane 1/385, Ebu Davud 442, Nesei 614, Tirmizi 178, Darimi 1/280, İbni Mace 696, İbni Huzeyme 991, İbni Hibban 1556, Beyhaki 2/218, Begavi 393, Ahmed 3/100, Albânî Cami 6571
(5) Uyuyan Kimsenin Namaz Vakti
(12) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim bir namazı unutur yahut kılmadan uyur kalırsa, o namazın kefareti hatırladığında onu kılmasıdır’ buyurdu.”
Müslim 684/315, Buhari 648, Ebu Avane 1/385, Ebu Davud 442, Nesei 614, Tirmizi 178, Darimi 1/280, İbni Mace 696, İbni Hibban 1556, Begavi 393, Ahmed 3/100, Albânî Cami 6571
(13) Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘...Uykuda iken namazı kaçırmada bir taksirat yoktur. Taksirat diğer bir namaz vakti girene kadar namazını kılmayan kimse üzerine vardır!..’ buyurdu.”
Müslim 681/311, Ebu Davud 437, Nesei 615, Tirmizi 177, İbni Mace 698, İbni Huzeyme 989, İbni Hibban 1460, Abdurrezzak 2240, Darekutni 1/386, Beyhaki 1/376, Ahmed 5/298
(6) Yazın Öğle Namazını Tehir Etmenin Caizliği
(14) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sıcak şiddetlendiği zaman namazı serinliğe bırakın! Kuşkusuz sıcağın şiddeti cehennemin kaynamasındandır’ buyurdu.”
Buhari 606, Müslim 615/180, Ebu Avane 1/346, Ebu Davud 402, Nesei 499, Tirmizi 157, Darimi 1/219, İbni Mace 687, İbni Hibban 1507, Tayalisi 2302, Beyhaki 1/437, Ahmed 2/238, 266
(7) Orta Namazının İkindi Namazı Olduğu
(15) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ahzab günü:
‘Güneş dönünceye kadar bizi orta namazını kılmaktan alıkoydular, Allah da onların kabirlerine veya evlerine ve karınlarına ateş doldursun!’ buyurdu.”
Müslim 627/203, Ebu Avane 1/355, Nesei 472, Tirmizi 2984, Ahmed 137
(16) Semure bin Cundeb (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Allah’ın Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Orta namazı, ikindi namazıdır’ buyurdu.”
Tirmizi 2983
(8) Namaz Kılınması Yasaklanan Vakitler
(17) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Kendilerinden razı olunan kimseler yanımda o kimselerden en razı olunanı ise Ömer (Radiyallahu Anh)’dır. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) fecir vakti güneş doğuncaya kadar, bir de ikindiden sonra güneş batana kadar namaz kılmaktan yasakladı diye şahitlik ettiler.”
Buhari 638
(18) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki namazı yasakladı! Fecirden sonra güneş doğuncaya kadar ve bir de ikindiden sonra güneş batana kadar.”
Buhari 642
(19) Ukbe bin Amir el-Cüheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Üç saat var ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o saatlerde namaz kılmamızı ve ölülerimizi defnetmeyi bize yasaklardı!
1) Güneş ilk bariz şekilde doğduğu vakitten bir mızrak miktarı yükselinceye kadar,
2) Semanın tam ortasında kaim olduğu hiçbir şeyin gölgesinin olmadığı vakitten güneş biraz meyil edinceye kadar,
3) Güneş batmaya meyil ettiği vakitten batıncaya kadar.”
Müslim 831/293
(20) Ebu Umame şöyle dedi:
“Amr bin Abese es-Sülemi şöyle dedi:
−Ben Medineye geldim ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına girip:
−Ya Rasulallah! Beni tanıyor musunuz? dedim.
−‘Evet, sen benimle Mekke’de karşılaşmıştın’ buyurdu.
Ben:
−Evet, oyum dedim.
Ben:
−Ey Allah’ın! Nebisi, Allah’ın sana öğrettiği ve benim bilmediğim şeyleri bana haber verseniz, bana namazı bildirseniz dedim.
−‘Sabah namaz kıl, sonra güneş doğup yükselinceye kadar namazdan el çek! Kuşkusuz güneş doğup yükselirken şeytanın iki boynuzu arasında yükselir. O zamanda kâfirler ona secde ederler. Sonra mızrağın gölgesi olmayıp güneş semanın tam ortasında oluncaya kadar namaz kılabilirsin. Kuşkusuz namaz melekler tarafından gözetlenen ve kullar tarafından hazır olunan bir ibadettir. Sonra namazdan çekil! Kuşkusuz o zaman cehennem iyice alevlendirilir. Gölge geldiği zaman yine namaz kıl. Kuşkusuz namaz melekler tarafından gözetlenen ve kullar tarafından hazır olunan bir ibadettir. Nihayet ikindiyi kılarsın. Bundan sonra güneş batıncaya kadar namaz kılmaktan çekil! Kuşkusuz güneş şeytanın iki boynuzu arasında batar. O zamanda kâfirler ona secde ederler’ buyurdu...”
Müslim 832/294

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Ezan İle İlgili Konular
(1) Bilal Radiyallahu Anh’ın Ezanı
(21) Abdullah bin Zeyd (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz vakitlerinde insanları toplamak için çan (zil) yapılmasını emredince, rüyamda bir şahıs etrafımda elinde çanla dolaştı.
Ben o şahsa:
−Ey Allah’ın! Kulu, elindeki o çanı satar mısın? dedim.
O şahıs:
−Çanı ne yapacaksın? dedi.
Ben:
−Onunla insanları namaza çağıracağım dedim.
O şahıs:
−Sana çandan daha hayırlı bir şeye delillik edeyim mi? dedi.
Ben:
−Evet dedim.
O şahıs:
Allah-u Ekber Allah-u Ekber, Allah-u Ekber Allah-u Ekber
Eşhedü Ella İlahe İllallah, Eşhedü Ella İlahe İllallah
Eşhedü Enne Muhammeden Rasulullah, Eşhedü Enne Muhammeden Rasulullah
Hayya Alassalah, Hayya Alassalah
Hayya Ale’l-Felah, Hayya Ale’l-Felah
Allah-u Ekber Allah-u Ekber La İlahe İllallah, dersin dedi.
Sonra benden biraz uzaklaştı ve şöyle dedi:
Namaza kalktığın vakitte:
Allah-u Ekber Allah-u Ekber
Eşhedü Ella İlahe İllallah
Eşhedü Enne Muhammeden Rasulullah
Hayya Alassalah, Hayya Ale’l-Felah
Kad Kametissalatu Kad Kametissalah
Allah-u Ekber Allah-u Ekber La İlahe İllallah, dersin dedi.
Sabah olunca Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelerek gördüğüm rüyayı haber verdim.
‘Bu hak rüyadır inşallah, Bilal’le birlikte kalkın gördüklerini Bilal’a söyle, Bilal onları ezan olarak okusun. Çünkü Bilal’ın sesi senden daha yüksektir’ buyurdu. Bilal’le kalktık, ben ona söylüyordum o da okuyordu. Ömer (Radiyallahu Anh) Bilal’ın ezanını işitince ridasını sürükler bir halde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve şöyle dedi:
−Seni hak Rasul olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki Abdullah’ın gördüğünü ben de gördüm.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunun üzerine:
−‘Allah’a hamd olsun’ buyurdu.”
Ebu Davud 499, Tirmizi 189, Darimi 1/268, İbni Mace 706, İbni Huzeyme 363, İbni Hibban Mevarid 287, Beyhaki 1/391, Ahmed 4/43, Albânî İrva 246
(2) Bilal Radiyallahu Anh’ın Kameti Tek Lafızlarladır
(22) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında, ezan ikişer ikişer, kamet ise teker teker okunurdu. Ancak (müezzin) kamet getirirken:
‘Kad Kametissalatu’ ‘Kad Kametissalatu’ derdi. Biz kameti işitince kalkar abdest alır namaza gelirdik.”
Ebu Davud 510, Nesei 627, Darimi 1/270, İbni Huzeyme 1/193, İbni Hibban Mevarid 290, 291, Tayalisi 1923, Darekutni 1/239, Hâkim 1/198, Beyhaki 1/413, Ahmed 2/87
(23) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bilal ezanı çift çift, kameti tek tek okumakla emir olundu. Ancak ‘Kad Kametissalatu’ kelimesi bundan müstesnadır o da çift çift okunacak dedi.
Buhari 658, Müslim 378/5, Ebu Avane 1/326, Ebu Davud 508, Nesei 626, Tirmizi 194, Darimi 1/270, İbni Mace 729, İbni Huzeyme 375, İbni Hibban 1675, Ahmed 3/103
(3) Ebu Mahzuren Radiyallahu Anh’ın Ezanı ve Kameti
(24) Ebu Mahzûre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kendisine ezanı on dokuz kelime, kameti on yedi kelime olarak öğrettiğini haber verdi. Ezan:
Allah-u Ekber Allah-u Ekber, Allah-u Ekber Allah-u Ekber
Hayya Alassalah, Hayya Alassalah Hayya Ale’l-Felah, Hayya Ale’l-Felah
Allah-u Ekber Allah-u Ekber La İlahe İllallah.
Kamet ise:
Allah-u Ekber Allah-u Ekber Allah-u Ekber Allah-u Ekber
Eşhedü Ella İlahe İllallah Eşhedü Ella İlahe İllallah
Eşhedü Enne Muhammeden Rasulullah Eşhedü Enne Muhammeden Rasulullah
Hayya Alassalah Hayya Alassalah, Hayya Ale’l-Felah Hayya Ale’l-Felah
Kad Kametissalatu, Kad Kametissalah
Allah-u Ekber Allah-u Ekber La İlahe İllallah.
Ebu Davud 502, Ebu Avane 964, Nesei 630, Tirmizi 192, Darimi 1/271, İbni Mace 709, İbni Huzeyme 377, 378, İbni Hibban Mevarid 288, Tayalisi 1354, Ahmed 6/401
(4) Sabah Ezanında “Namaz Uykudan Hayırlıdır” Denir
(25) Bilal (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Kendisi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sabah namazının vaktinin girdiğini haber verdi. Kendisine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) uyuyor denildi.
Bilal (Radiyallahu Anh):
Namaz uykudan daha hayırlıdır, namaz uykudan daha hayırlıdır dedi. Bu ifade sabah ezanında kararlaştırıldı ve iş bu hal üzere sabit oldu.”
İbni Mace 716

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namazda Örtünme İle İlgili Konular
(1) Erkeğin Avreti
(26) Amr bin Şuayb babası ve dedesinden rivayet etmiştir:
‘...Göbekten diz kapağa kadar kısım erkeğin avret yeridir!’ buyurdu.”
Ahmed 6768, Ebu Davud 495496, Darekutni 1/230231, Beyhaki 3/84, Albânî İrva 247
(2) İki Omuz Açık Olarak Namaz Kılmanın Nehyi!
(27) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir kimsenin bir tek elbise içerisinde, ondan bir kısmı omzunda olmaksızın namaz kılmasını nehyetti!”
İbnu’l-Carud 171, Buhari 457, Müslim 516/277, Ebu Avane 2/16, Ebu Davud 626, Nesei 768, Darimi 1/318, İbni Huzeyme 765, Abdurrezzak 1375, Humeydi 964, Ahmed 2/243, Albânî İrva 275
(28) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in:
‘Herkim bir tek kumaş içerisinde namaz kılacak olursa onun iki ucunu çaprazlamasına omzundan geçirsin!’ buyururken işittiğime şehadet ederim.”
Buhari 457, Abdurrezzak 1374, Beyhaki 3287, Albânî Cami 6361
(3) Kadının Örtmekle Zorunlu Olduğu Yerler
(29) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Kadın tamamen avrettir!..’ buyurdu.”
İbni Huzeyme 1685, İbni Hibban 5598, Tirmizi 1173, Tabarani Mucemu’l-Kebir 10115, Albânî İrva 273
(30) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
‘Allah hayız görme çağına gelen kadının örtüsüz kıldığı namazı kabul etmez!’ buyurdu.”
İbnu’l-Carud 173, Ebu Davud 641, Tirmizi 377, İbni Mace 655, İbni Huzeyme 775, Ahmed 6/218, 259
(4) Süslü ve Nakışlı Elbisenin Sahibini Fitneye Düşüreceği!
(31) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle demiştir:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerinde desenleri bulunan bir hamisa içerisinde namaz kıldı. Namazda hamisanın desenlerine şöyle bir baktı.
Namazdan çıkınca:
‘Benim şu hamisamı Ebu Cehm’e götürün ve bana Ebu Cehm’in enbicaniyesini getirin! Çünkü hamisa beni biraz önce namazda meşgul etti!’ buyurdu.”
“Diğer bir rivayette:
‘Ben namazda iken onun desenlerine bakıyordum, onun beni fitneye düşürmesinden korkarım!’ buyurdu.”
Buhari 469, Müslim 556/62, Ebu Davud 914, Nesei 770, Humeydi 172, İbni Mace 3550, İbni Hibban 2337, İbni Huzeyme 928, Abdurrezzak 1389, Beyhaki 2/423, Ahmed 6/3719
(5) Erkeklere İpek Giysinin Haram Oluşu!
(32) Ukbe bin Amir (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir ipek ferace hediye edilmişti. Onu giyip içinde namaz kıldı. Namazdan çıktıktan sonra, onu istemeyen, kerih gören bir kimse gibi, üzerinden şiddetle çıkardı ve:
‘Bu muttakilere yaraşmaz!’ buyurdu.”
Buhari 471, Müslim 2075/23, Nesei 769, İbni Ebi Şeybe 6/7, İbni Hibban 5433, Tabarani Mucemu’l-Kebir 17/759, Beyhaki 2/422, 423, Begavi 525, Ahmed 4/149
(6) Erkekler Elbiselerini Topuktan Aşağı Uzatmazlar!
(33) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kim namazda kibirlenerek izarını uzatırsa, bu fiil ne Allah’ın rızasına uygun bir helaldir, ne de ihtirama layık bir iştir!’buyuruyordu.”
Ebu Davud 637, Albânî Cami 6012
(7) Ayakkabılarla Namaz Kılmanın Caizliği
(34) Ebu Mesleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Enes (Radiyallahu Anh)’a Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ayakkabılarıyla namaz kılar mıydı? diye sordum.
Enes (Radiyallahu Anh):
−Evet, kılardı dedi.”
Buhari 479, Müslim 555/60, Nesei 774, Tirmizi 400, Darimi 1/320, Ahmed 3/100
(35) Şeddad bin Evs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Yahudilere muhalefet ediniz! Çünkü onlar ayakkabılarıyla ve mestleriyle namaz kılmazlar!’ buyurdu.”
Ebu Davud 652, İbni Hibban 2186, Tabarani Mucemu’l-Kebir 7165, Beyhaki 2/432, Begavi 534

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Kıble İle Alakalı Konular
(1) Kâbe’nin Kıble Oluşu
(36) Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Medine’ye ilk geldiğinde on altı veya on yedi ay Beytü’l-Makdis’e doğru namaz kıldı. Kıblesinin Kâbe’ye doğru olmasını arzu ediyordu. Kâbe’ye doğru kıldığı ilk namaz, ikindi namazı olmuştu. Bir topluluk da onunla beraber kılmışlardı. Onunla namaz kılan kimselerden bir adam namazdan çıktı.
Mescidin birinde bulunan bir cemaate namazdalar iken uğradı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile birlikte Mekke’ye doğru namaz kıldığıma Allah için şehadet ederim, deyince namazda oldukları gibi Beytullah’a döndüler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Beytullah’a yönelmeyi arzu ediyordu...”
Buhari 192, Müslim 525/11, Ebu Avane 1/393, Nesei 487, Tirmizi 340, İbni Huzeyme 428
(2) Namazda Kıbleye Yönelmenin Vucubiyeti
(37) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘...Namaza kalktığın vakit güzelce abdest al, sonra kıbleye yönel!..’ buyurdu.”
Buhari 6195, 6196, Müslim 397/46, İbni Mace 1060
(3) Kıblenin Gayrına Namaz Kılan Kimse Ne Yapar
(38) Amir bin Er-Rebia (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile bir yolculukta veya seriyyede idik. Bize bulutlar sebebiyle hava kapalılığı isabet etti. Araştırdık ve kıblenin yönünde ihtilaf ettik. Hepimiz kendi cihetine namaz kıldı. Bizden her biri kıblesini bilmek için önüne çizgi çekti. Sabaha erdiğimizde bir de baktık ki bizler kıblenin gayrına namaz kılmışız. Bu durumu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e zikrettiğimde, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazın iade edilmesini emretmedi ve:
‘Namazınız yeterlidir’ buyurdu.
Hâkim 743, Beyhaki 2/10, Albânî İrva 291

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Sütre İle İlgili Konular
(1) Musallinin Sütre Edinmesinin Gerekliliği
(39) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Sadece kıbleye doğru namaz kıl! Önünden hiç kimsenin geçmesi için bırakma! Eğer imtina eder geçmek isterse onunla savaş! O ancak bir şeytandır!’ buyurdu.”
İbni Hibban 2369, İbni Huzeyme 800
(40) Talha bin Ubeydullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Biriniz namazda önüne rahlin deve semerinin arkasında ki yaslanılacak ağaç gerisi kadar bir şey edinsin sonra ona doğru namaz kılsın!’ buyurdu.”
Müslim 499/241, Ebu Davud 685, Tirmizi 334, İbni Mace 40, Ahmed 1388, 1398
(2) Bir Kimse Sütreye Doğru Namaz Kıldığında Hiç Kimsenin Önünden Geçmesine İzin Vermez!
(41) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Biriniz insanlara sürte olacak bir şeye doğru namaz kıldığında ve bir kimse de önünden geçmek isterse onu geçmekten men etsin! Eğer ısrar ederse onunla savaşsın! O ancak bir şeytandır!’ buyurdu.”
Buhari 585, Müslim 505/528, Ebu Davud 697, Ebu Avane 2/43, Nesei 756, İbni Mace 954, İbni Huzeyme 816, Beyhaki 2/267, Ahmed 3/344, 344
(42) Amr bin Şuayb babası o da dedesinden naklederek şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Seniyyeden Azahir mevkiine indiğimizde namaz vakti geldi. Biz arkasında olduğumuz halde bir duvarı sütre edinerek namaza durdu. Bir kuzu geldi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünden geçiyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kuzuya engel olmak için çaba sarf etti hatta karnı duvara yapıştı. Kuzu arkasından geçmeye mecbur kaldı.”
Ebu Davud 708
(3) Namaz Kılanın Sütreye Yakın Olması Vaciptir!
(43) Sehl bin Ebi Hasme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Her hangi biriniz sütreye doğru namaz kıldığı vakit, ona yaklaşsın, şeytan namazını aleyhine kesmesin!’ buyurdu.”
Ahmed 16090, Ebu Davud 695, Nesei 747, Tayalisi 1342, Humeydi 401, İbni Hibban 2373
(4) Musalli İle Sütresi Arasındaki Mesafe
(44) Sehl bin Sa’d (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kıldığı yer ile kıble cihetindeki duvar arasında bir davar geçecek kadar mesafe olurdu.”
Buhari 578, Müslim 508/262, Ebu Davud 696, İbni Huzeyme 804, İbni Hibban 2374, Tabarani Mucemu’l-Kebir 5896
(5) Musallada Sütreye Doğru Namaz Kılmak!
(45) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Ramazan ve Kurban bayramı günleri musallada Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önüne sütre için bir harbe dikilir, sonra ona doğru namaz kılardı.”
Buhari 930, Müslim 501/245, Ebu Avane 2/48, Ebu Davud 687, Nesei 746, İbni Mace 1305, İbni Hibban 2377, İbni Huzeyme 798, 799, 801, İbni Hazm Muhalla 4/9, Beyhaki 2/269, Begavi 2/449, 450, Ahmed 2/131, 142
(46) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bayram günü namaz kılmak için namazgâha çıktığı vakit, emreder, bir harbe önüne konur, kendisi ona doğru namaz kılardı. İnsanlar da onun arkasında namaza dururlardı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunu seferlerde de böyle yapardı. Emirlerin bayram namazlarında o harbeyi taşımaları bundan ileri gelmiştir.”
Buhari 576, Müslim 501/245, Ebu Avane 2/49, Ebu Davud 687, Nesei 746, Darimi 1/328, İbni Mace 941, Ahmed 4614
(6) Gerektiğinde Namazda Sütreye Doğru Yürümek!
(47) Amr bin Şuayb babası ve dedesi tarikiyle şöyle dedi:
“Bizler, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Seniyye’den Azahir’e indik. Namaz vakti hazır oldu. Yani, bir duvara doğru onu sütre edinip namaza durdu, biz de onun arkasında idik. Bir kuzu gelip Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in önünden geçmeye çalıştı. Rasulullah onu uzaklaştırmak için mücadele etmeye devam etti de nihayet karnı duvara kadar dayandı da hayvan onun arkasından geçti.”
Ebu Davud 708
(48) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılıyordu. Bir ara bir koyun önünden geçmek istedi. Bunun üzerine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun geçmesine engel olmak için onun la kıbleye kadar say etti. Nihayet karnını kıbleye yapıştırdı ve onun önünden geçmesine izin vermedi. Koyun da onun arkasından geçti.”
İbni Huzeyme 827, Tabarani Mucemu’l-Kebir 11937, Hakim 934
(7) İmamın Sütresi Cemaat İçin Sütredir
(49) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Ben dişi bir merkebe binili olduğum halde geldim. O gün ben yeni buluğ çağına girmiştim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Mina’da insanlara namaz kıldırıyordu. Safların bazısının önünden geçerek merkepten indim. Yayılması için onu saldım ve safa girdim, bunu hiç kimse bana reddetmedi.”
Malik 1/155/38, Buhari 236, Müslim 504/254, Ebu Avane 2/5455, Ebu Davud 715, Nesei 751, Tirmizi 337, İbni Mace 947, Abdurrezzak 2359, İbni Huzeyme 833, Beyhaki 2/273, Ahmed 1/219, 264
(8) Uyuyan Kişiyi Sütre Edinmek!
(50) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Uyuyan kimsenin arkasında ve konuşan kimsenin arkasında namaz kılmayınız!’ buyurdu.”
Ebu Davud 694
(51) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazını, ben yatağın üzerinde kıblesiyle kendisi arasında uzanmış olduğum halde kılardı. Vitir kılmak istediği vakit beni uyandırırdı. Ben de kalkar vitir kılardım.”
Buhari 588, Müslim 512/268, Ebu Avane 2/52, Ebu Davud 711, Nesei 758, İbni Huzeyme 524, İbni Hibban 2347, Beyhaki 2/275, Ahmed 6/50

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Huşu İle İlgili Konular
(1) Namazda Huşunun Vucubiyeti
(52) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Mü’minler felaha ermiştir. Onlar namazlarında huşu sahibidirler.”
Mü’minun 12
(53) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Dünyaya veda eden kimsenin namaz kıldığı gibi namaz kıl! Her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da O seni görüyor!..’buyurdu.”
Albânî Cami 3776
(2) Namazda Secde Mahalline Bakmak
(54) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Kâbe’ye girdi ve orada namaz kıldı oradan çıkıncaya kadar gözü secde mahallinden ayrılmadı.”
Hâkim 1761, Beyhaki 5/158, Albânî İrva 2/73
(3) Namazda Semaya Bakmanın Nehyi!
(55) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İnsanlara ne oluyor ki namazlarında gözlerini semaya yükseltiyorlar!’ buyurdu ve bu hususta ki sözü çok şiddetli oldu.
Devamla:
‘Ya bu fiillerinden vazgeçerler yahut onların gözleri kendilerinden kapıverilecektir!’ dedi.”
İbni Hibban 2284, Buhari 761, Ebu Davud 913, Nesei 1192, Darimi 1/298, İbni Mace 1044, İbni Huzeyme 475, 476, Ebu Yağla 7473, Tayalisi 2019, Begavi 739
(4) Süslü Elbise Namaz Kılanın Huşûuna Manidir!
(56) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle demiştir:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerinde desenleri bulunan bir hamisa içerisinde namaz kıldı. Namazda hamisanın desenlerine şöyle bir baktı.
Namazdan çıkınca:
‘Benim şu hamisamı Ebu Cehm’e götürün ve bana Ebu Cehm’in enbicaniyesini getirin. Çünkü hamisa beni biraz önce namazda meşgul etti!’ buyurdu.”
“Diğer bir rivayette:
‘Ben namazda iken onun desenlerine bakıyordum, onun beni fitneye düşürmesinden korkarım!’ buyurdu.”
Buhari 469, Müslim 556/62, Ebu Davud 914, Nesei 770, Humeydi 172, İbni Mace 3550, İbni Hibban 2337, İbni Huzeyme 928, Abdurrezzak 1389, Beyhaki 2/423, Ahmed 6/37199, Begavi Mesabih 529

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namazın Sıfatı İle İlgili Konular
(1) Namaza Başlarken Niyet Etmenin Vucubiyeti
(57) Ömer (Radiyallahu Anh) minberin üzerinde şöyle dedi:
“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Ameller ancak niyetlere göredir...’ buyuruyordu.”
Buhari 143, Müslim 1907/100, Ebu Davud 2201, Nesei 75, İbni Mace 4227, İbni Hazm Muhalla 3/231, İbnu’l-Carud 64, Ahmed 1/25, Albânî İrva 1/59
(2) Namaza Başlarken Elleri Kaldırmak
(58) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılmak için ayağa kalktığı vakit, omuzlarının hizasında olana kadar ellerini kaldırırdı...”
Müslim 390/2223, İbni Huzeyme 456
(3) Namazda El Kaldırmada Çeşitlilik
(59) Muhammed bin Amr bin Âta şöyle dedi:
“Ebu Humeyd’i Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in on tane sahabesinin arasında işittim. Onlardan biri de Ebu Katade (Radiyallahu Anh) idi. Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh) şöyle diyordu:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namazını en iyi bileniniz şüphesiz ki benim.
Sahabeler ona:
−Neden? Sen hepimizden daha önce onun sohbetinde bulunmuş değilsin ve bizden daha çok da ona ittiba eden değilsin! dediler.
Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh):
−Hayır, ben Onun namaz kılışını hepinizden daha iyi bilirim dedi.
Sahabeler ona:
−Öyle ise anlat dediler.
Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalktığı zaman, kıbleye yönelir ve ellerini omuzlarının hizasına kadar kaldırırdı sonra Allah-u Ekber derdi.”
İbni Hibban 1865, Ebu Davud 730, 963, Nesei 3/34, Tirmizi 304, İbni Huzeyme 587, Beyhaki 2/267, Begavi 555, Ahmed 5/425
(60) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in nasıl namaz kıldığına bakacağım dedim. Müteakiben Ona baktım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalkıp tekbir aldığında ellerini kulaklarının hizasına kadar kaldırdı...”
İbni Hibban 1860, Ebu Davud 727, Nesei 888, Darimi 1/314, 315, Humeydi 885, Abdurrezzak 2522, Tabarani Mucemu’l-Kebir 22/84, Darekutni 1/290, Ahmed 4/318
(61) Malik bin el-Huveyris (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza girdiği vakit tekbir alır ellerini kulaklarının hizasına kadar kaldırırdı. Rükû ettiği ve başını rükûdan kaldırdığı vakit de yine ellerini kaldırırdı.”
İbni Hibban 1863, Ebu Davud 745, İbni Mace 859, Tabarani Mucemu’l-Kebir 19/625, Tayalisi 1253, Darekutni 1/292, Tahavi el-Meani 1/224, Begavi 567, Ahmed 5/53
(4) Namazda İftitah Tekbirinin Vucubiyeti
(62) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılmak için ayağa kalktığı vakit, omuzlarının hizasında olana kadar ellerini kaldırır sonra ‘Allah-u Ekber’ der tekbir alırdı...”
Müslim 390/2223, İbni Huzeyme 456
(5) İmamın Tekbir Almasıyla Cemaat da Tekbir Alır
(63) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İmam ‘Allah-u Ekber’ dediği vakit siz de ‘Allah-u Ekber’ deyiniz!..’ buyurdu.”
Beyhaki 2/16, Ahmed 10994, Albânî Sıfatu’s-Salat 86
(6) Namazda Sağ Elin Sol El Üzerine Konması
(64) Sehl bin Sa’d (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında insanlara, namazda iken kişinin sağ elini sol bileği üzerine koyması emredilirdi.”
Buhari 755, Malik 1/174, Beyhaki 2/28, Ahmed 5/336
(65) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) dedi ki:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Biz Nebiler topluluğu sahur yemeğini tehir etmekle, güneş batar batmaz hemen iftar etmekle ve namaz kılarken sağ ellerimizi sol ellerimizin üzerine koymakla emirolunduk!’ buyuruyordu.”
İbni Hibban el-Mevarid 1770, 885, Tabarani Mucemu’l-Evsad 1905, 4261, Tabarani Mucemu’l-Kebir 10851, 11485
(7) Namazda Ellerin Göğüs Üzerine Konması
(66) Tavus (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda iken sağ elini sol eli üzerine kor, sonra iki elini göğsü üzerinde bağlardı.”
Ebu Davud 759
(67) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kıldım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ elini sol elinin üzerine gelecek şekilde göğsüne koyuyordu.”
İbni Huzeyme 479, Beyhaki 2/30, Albânî 150 Cenaiz 150
(68) Kabisatubnu Hulbin babasından rivayet ederek şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i namazdan çıkarken sağından, solundan cemaate döndüğünü ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i elini göğsüne koyarken gördüm.”
Ahmed 22026, Albânî Cenaiz 150
(8) İftitah Duaları
(69) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza durduğu vakit namazı Allah-u Ekber ile açar, iftitah duasını şöyle yapardı:
“Veccehtü Vechi Lillezi Fatere’s-Semavati Ve’l-Ard. Hanifen ve Ma Ene Mine’l-Müşrikin. İnne Salati Ve Nusuki Ve Mahyaye Ve Memati Lillahi Rabbi’l-Âlemin. La Şerikeleh. Ve Bizalike Umirtu Ve Ene Mine’l-Müslimin. Allahumme Ente’l-Melik La İlahe İlla Ente. Ente Rabbi Ve Ene Abduke Zalemtu Nefsi Va’tereftü Bi Zembi Fagfir Li Zunubi Cemian. İnnehu La Yağfiruzzunube İlla Ente. Vehdini Li Ahseni’l-Ahlak La Yehdi Li Ahseniha İlla Ente. Vasrif Anni Seyyieha La Yasrif Anni Seyyieha İlla Ente. Lebbeyk Ve Sa’deyk Ve’l-Hayr Küllühu Fi Yedeyk. Ve’ş-Şerru Leyse İleyk Ene Bike Ve İleyke Tebarekte Ve Tealeyte Estağfiruke Ve Etubu İleyke.”
Duanın Manası: “Ben yüzümü birleyici olarak gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben müşriklerden değilim. Kuşkusuz namazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben ancak bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım. Ey Allah’ım! Melik Sensin, Senden başka hak ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin, bende Senin kulunum. Ben nefsime zulüm ettim, günahımı itiraf ettim, günahlarımın hepsini bağışla. Günahları ancak Sen bağışlarsın. Beni ahlakın en güzeline ulaştır, ahlakın en güzeline ancak Sen ulaştırırsın. Ahlakın kötüsünü benden uzaklaştır, onun kötüsünü ancak Sen uzaklaştırırsın. Lebbeyk emrine itaatkâr olarak sa’deyk davetine icabet edici olarak huzurundayım. Hayrın tamamı Senin elindedir. Şer Sana ulaşamaz. Ben Senin içinim, dönüşüm Sanadır. Sen ne mübareksin, Sen ne yücesin. Senden bağışlanma istiyor ve Sana tevbe ediyorum.”
Müslim 771/201, Ebu Davud 760, 761, Nesei 896, Tirmizi 226, İbni Hibban 1774, Darekutni 1/287, 296, Beyhaki 2/74, İbni Hazm Muhalla 4/95, 96, Begavi 3/3435, Ahmed 717
(70) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz için tekbir aldığı zaman kıraatinden önce biraz susardı. ben dedim ki:
−Ya Rasulallah! Anam babam sana feda olsun! Tekbir ile kıraat arasında şu sukutunu ve ne dediğini bana söyler misin?
‘Allahumme, Baid Beyni Ve Beyne Hatayaye Kema Bâadte Beyne’l-Meşriki Ve’l-Mağribi. Allahumme, Nakkini Min Hatâyaye Kema Yünekka’s-Sevbul-Ebyadu Mine’s-Sevbid-Denes. Allahummeğsilni Min Hatayaye Bi’s-Selci Ve’l-Mai Ve’l-Bered’ derim’buyurdu.”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Benimle günahlarımın arasını, doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır. Ey Allah’ım! Beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni hatalarımdan temizle. Ey Allah’ım! Benim hatalarımı karla, suyla ve doluyla yıka gider.”
Müslim 598/147, Buhari 757, Ebu Avane 1/989, Ebu Davud 781, İbni Mace 805, Darimi 1/283, Beyhaki 2/195, Begavi 574, İbni Hibban 1775, 1778
(71) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı açtığı zaman:
‘Subhaneke Allahumme Ve Bihamdike Ve Tebarekesmuke Ve Teâlâ Cedduke Ve La İlahe Gayruke’ diye dua ederdi.”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Seni hamdin ile tesbih ederim. İsmin ne mübarektir, azametin ne yücedir. Senden başka hak ilah yoktur.”
Tirmizi 243, Ebu Davud 776, İbni Mace 806, Darekutni1/301, Hâkim 859, Albânî İrva 341
(9) Fatihadan Önce İstiazenin Gerekliliği
(72) Cübeyr bin Mutim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza girdiği vakit:
‘Eûzu Billahimine’ş-ŞeytanirRacim Min Nefhihi ve Nefsihi ve Hemzihi’ der idi.”
Tayalisi 947, Ebu Davud 764, İbni Mace 807, Hâkim 1/235, Beyhaki 2/35, Ahmed 4/85, Albânî İrva 2/54
(73) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalktığı vakit:
‘Eûzu Billihi’s-Semii’l-Alimimine’ş-Şeytanir-Racim Min Hemzihi Ve Nefhihi Ve Nefsih’ der, sonra okurdu.”
Ebu Davud 775, Tirmizi 232, Darimi 1/282, İbni Mace 804, Darekutni 1/298, Beyhaki 2/34, Ahmed 11473, Albânî İrva 2/53
(10) Besmele ve Onu Sessiz Okumanın Vucubiyeti
(74) Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Enes bin Malik (Radiyallahu Anh)’ı işittim şöyle dedi:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasında namaz kıldım. Ebu Bekir, Ömer ve Osman (Radiyallahu Anhum)’un arkasında namaz kıldım. Onlardan hiçbirinin ‘Bismillahirrahmanirrahim’i açıktan okuduklarını işitmedim!”
Ali bin Ca’d 922 Ca’diyyât, İbni Huzeyme 496, İbni Hibban 1798-1799, Darekutni 1/314,
(75) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ebu Bekir, Ömer ve Osman (Radiyallahu Anhum) ile beraber namaz kıldım. Onlardan hiçbiri ‘Bismillahirrahmanirrahim’i açıktan okumuyorlardı!”
Ali bin Ca’d Ca’diyyât 1373, İbni Huzeyme 496, İbni Hibban 1798, 1799, Darekutni 1/314, 316
(11) Besmele Fatiha’dan Bir Ayettir!
(76) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda ‘Bismillahirrahmanırrahim’i okudu ve onu bir ayet saydı. Elhamdu Lillahi Rabbi’l-Âlemini ikinci ayet olarak, Errahmanirrahimi üçüncü ayet olarak, Maliki yevmiddini dördüncü ayet olarak addetti. İyyake Nağbudu Ve İyyake Nesteîni de böyledir dedi ve beş parmağını bir araya topladı.”
İbnu’l-Münzir el-Evsad 1345, İbni Huzeyme 493, Hâkim 1/232
(12) Fatihayı Okurken Her Ayet Başında Durmak!
(77) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), namazda kıraatini ayet ayet keserek yapardı. ‘Bismillahirrahmanirrahim’ der sonra durur ‘Elhamdulillahi Rabbi’l-Âlemin’ der sonra durur ‘Errahmanirrahim’ der sonra durur Maliki Yevmiddîn... ve bu şekilde kıraatini tamamlardı.”
Hâkim 2909, Ebu Davud 4001, Darekutni 1/307, Beyhaki 2/44, Ahmed 6/302

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namazda Fatihanın Hükmü
(1) Kişi Yalnız Kıldığı Namazlarda Fatihayı Okur
(78) Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Fatihatu’l-Kitabı okumayan kimsenin namazı yoktur!’ buyurdu.”
Buhari 765, Müslim 394, Ebu Avane 2/124, Ebu Davud 822, Nesei 909, Tirmizi 247, İbni Mace 837, Humeydi 386, İbni Ebi Şeybe 1/396, Abdurrezzak 2623, İbni Huzeyme 488, İbni Hibban 1782, 1786, Tabarani Mucemu’s-Sagir 1/78, Darekutni 1/321, Beyhaki 2/3816, 4374, Begavi 3/4546, Ahmed 5/314, Albânî İrva 302
(79) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim içinde Fatihatu’l-Kitabı okumaksızın bir namaz kılarsa o namaz güdüktür, güdüktür, güdüktür, tamam değildir!’buyurdu.”
Müslim 395/41, Ahmed 2/241, Humeydi 973, 974, Beyhaki 2/3840
(80) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Namaz kılan kimsenin imamı bulunursa, imamın kıraati onun için kıraattir’ buyurdu.”
İbni Mace 850, Darekutni 1/33120, Tahavi el-Meani 1/217, Ebu Nuaym el-Hilye 7/334
(2) Cehri Namazlarda İmamın Fatihayı Okuması İle İktifa Edip Onu Okumayı Terk Etmek!
(81) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İmam kendisine uyulması için imam yapılmıştır! Tekbir aldığı vakit siz de tekbir alınız ve imam okuduğu vakit sizler susunuz!’ buyurdu.”
İbni Ebi Şeybe 1/414/24, Müslim 404/63, Ebu Davud 973, Darekutni 1/330, 331, Ebu Avane 2/132, 133, Ahmed 9438, Albânî İrva 332, 394
(82) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıraati açıktan yaptığı namazdan sabah namazı olduğunu zannediyorum yüzünü cemaate döndü ve:
−‘Şimdi namazda benimle birlikte biriniz okudu mu?’ dedi.
Bir adam:
−Evet, ya Rasulullah! dedi.
−‘Ben de bana ne oluyor da Kur’an beni çekiyor diyorum!’ buyurdu.
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) dedi ki:
Cemaat bunu, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittikleri andan itibaren Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati açık okuduğu namazlarda, onunla beraber okumaktan vazgeçtiler.”
Ebu Davud 826, 827, Malik 1/86, 87, Nesei 918, Humeydi 953, Tirmizi 312, Beyhaki 2/157, İbni Mace 849, Abdurrezzak 2795, Ahmed 2/284, İbni Hibban 1849
(3) Fatihadan Sonra Amin Demek!
(83) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İmam Amin dediği vakit peşinden siz de Amin deyiniz! Herkimin Amin demesi, meleklerin Amin demesine uygun olursa geçmiş günahları bağışlanır!’ buyurmuştur.”
Malik 1/87/45, Buhari 780, Müslim 410/72, Ebu Avane 2/130, Ebu Davud 935, 936, Nesei 924, 925, Tirmizi 250, İbni Mace 851, Humeydi 933, İbni Huzeyme 575, İbni Hibban 1804, Beyhaki 2/55, Begavi 587, Abdurrezzak 2644, Ahmed 2/233
(4) Cehri Namazlarda Açıktan Amin Demek!
(84) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ‘Veleddâllîn’ ayetini okuduğu vakit sesini yükselterek ‘Amin’ derdi.”
Ebu Davud 932, Nesei 878, Tirmizi 248, İbni Mace 855
(85) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
‘Yahudiler, sizin birbirinizle selamlaşmanızdan ve Amin demenizden dolayı size haset ettikleri kadar hiçbir şeyinize haset etmezler!’ buyurdu.”
İbni Mace 856, İbni Huzeyme 8574, Ahmed 6/134, 135, Albânî Sahiha 691, 692
(86) Ata (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Şu mescitte Kâbe’yi kastediyor Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabından iki yüz kişiye ulaştım. İmam ‘Veleddâllîn’ dediği zaman onların Amin seslerinin birbirine karıştığını işittim.”
Başka bir rivayette:
“Onlar Amin derken seslerini yükseltiyorlardı.”
Beyhaki 2455, Albânî Daifa 2/368

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Kıraat İle İlgili Konular
(1) Sabah Namazının Kıraati Açıktandır
(87) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Her namazda kıraat vardır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati açıktan yapıp bize işittirdiği namazları biz de size işittiriyoruz. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati gizli yapıp bize işittirmediği namazlarda biz de size işittirmiyor gizliyoruz...”
Buhari 773, Müslim 396/43, Ebu Avane 2/125, Ebu Davud 797, Nesei 969, İbni Huzeyme 547, İbni Hibban 1853, Abdurrezzak 2743, Humeydi 990, Beyhaki 2/40, Ahmed 2/258
(2) Sabah Namazında Okunacak Sureler
(88) Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), sabah namazında ‘Kaf Ve’l-Kur’ani’l-Mecid’ diye başlayan süreyi okurdu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sabah namazı biraz hafif idi.”
İbni Hibban 1816, Müslim 458/168, İbni Huzeyme 526, Tabarani Mucemu’l-Kebir 1929, Beyhaki 2/389, Ahmed 5/91, 103
(89) Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sizin namazınıza benzer namaz kılardı. Ancak o namazı hafif yapardı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazında Vakia vb. sureleri okurdu.”
İbni Huzeyme 531, Hakim 875
(90) Amr bin Hureys (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Kendisi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i sabah namazında ‘İzeşşemsu Kuvviret’ ayetleriyle başlayan sureyi okuduğunu işitmiştir.”
Müslim 456/164, Ebu Davud 817
(91) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazında Saffât Suresini okur bize imamlık ederdi.”
İbni Hibban 1817, Nesei 2/95, İbni Huzeyme 1606, Tayalisi 1816, Tabarani Mucemu’l-Kebir 13193, Beyhaki 3/118, Ahmed 2/26
(92) Muaz bin Abdullah el-Cüheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Cüheyne’den bir şahıs, Muaz bin Abdullah (Radiyallahu Anh)’a Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i sabah namazında her iki rekâtte:
Zilzal Suresini okuduğunu işittiğini; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) unuttu mu yoksa bunu kasten mi yaptı bilmiyorum? diye haber vermiştir.”
Ebu Davud 816, Beyhaki 2/390
(93) Ukbetubnu Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Kendisi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e Muavvezeteyni sormuş.
Ukbe dedi ki:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Felak ve Nas Surelerini sabah namazında okuyup bize imamlık etti.”
Nesei 951, İbni Huzeyme 534, İbni Hibban 1818, Tabarani Mucemu’l-Kebir 17/931, Hakim 876
(3) Öğle Namazının Kıraati Gizlidir
(94) Ebu Ma’mer şöyle dedi:
“Habbab (Radiyallahu Anh)’a Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) öğle ve ikindi namazlarında bir şeyler okuyor muydu? dedik.
Habbab (Radiyallahu Anh):
−Evet dedi.
Okuduğunu nasıl biliyordunuz? dedik.
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sakalının hareketinden anlardık dedi.”
İbni Hibban 1826, Buhari 759, İbni Mace 826, İbni Huzeyme 505506, Abdurrezzak 2676, Humeydi 156, Tabarani Mucemu’l-Kebir 3685, Begavi 595, Ahmed 5/1096/395
(4) Öğle Namazında Okunacak Sureler
(95) Ebu Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), öğle namazının ilk iki rekâtinde Fatihatu’l-Kitabı ve birer de sure okurdu. Bazen bize okuduğu ayetleri işittirirdi. İlk rekâti uzattığı kadar ikinci rekâti uzatmazdı. Son iki rekâtlerde de Fatihatu’l-Kitabı okurdu. İkindi namazında da aynen böyle yapardı.”
İbnu’l-Carud 187, Buhari 767-768, Müslim 451/154, Ebu Davud 798, 799, Nesei 973, İbni Mace 819, İbni Huzeyme 504, İbni Hibban 1829, Begavi 3/63, Ahmed 4/383
(96) Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) öğle ve ikindi namazlarında Tarık, Buruc vb. sureleri okurdu.”
Ebu Davud 805, Tirmizi 307, İbni Huzeyme 510, İbni Hibban 1827
(97) Bureyd bin el-Eslemî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), öğle namazında İnşikak vb. sureleri okurdu.”
İbni Huzeyme 511
(5) Öğle Namazının İlk Rekâtin Kıraati İkinci Rekâtten Daha Uzundur
(98) Ebu Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), öğle namazının ilk iki rekâtinde Fatihatu’l-Kitabı ve birer sure okurdu. Birinci rekâti ikinci rekâtten daha fazla uzatırdı.”
Buhari 767, 768, Müslim 451/154, 155
(6) Öğle Namazının Üç ve Dördüncü Rekâtlerinde Fatihadan Sonra Kıraatin Caizliği
(99) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğle ve ikindide kıyamını tahmin ediyorduk. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğle namazının ilk iki rekâtteki kıyamını Secde Suresi kadar takdir ettik. Son iki rekâtteki kıyamını ise onun yarısı kadar takdir ettik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ikindi namazının ilk iki rekâtteki kıyamını, öğlenin son iki rekâtının kıyamı kadar, onun son iki rekâtteki kıyamını da ilk iki rekâtın yarısı kadar takdir ettik.”
Müslim 452/156
(7) İkindi Namazının Kıraati Gizlidir
(100) Ebu Ma’mer şöyle dedi:
“Habbab (Radiyallahu Anh)’a Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) öğle ve ikindi namazlarında bir şeyler okuyor muydu? dedik.
−Evet dedi.
Okuduğunu nasıl biliyordunuz? dedik.
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sakalının hareketinden dedi.”
İbni Hibban 1826, Buhari 759, İbni Mace 826, İbni Huzeyme 505, 506, Abdurrezzak 2676, Humeydi 156, Tabarani Mucemu’l-Kebir 3685, Begavi 595, Ahmed 5/1096/395
(8) İkindi Namazında Okunacak Sureler
(101) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ikindi namazının ilk iki rekâtlerinin her bir rekâtinde on beş ayet kadar okurdu. Son iki rekâtlerde ise bunun yarısı kadar okurdu.”
Müslim 452/157, Ebu Avane 2/152, Ebu Davud 804, Nesei 474, Darimi 1/295, İbni Huzeyme 509, İbni Hibban 1825, Darekutni 1/337, Begavi 593, Ahmed 3/2
(102) Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ikindi namazında, ‘Vessemâi Vettarık’ ve ‘Vessemâi Zatilburûc’ surelerini okurdu.”
İbni Hibban 1827, Ebu Davud 805, Nesei 2/166, Tirmizi 307, Tayalisi 774, Tabarani Mucemu’l-Kebir 1966, Tahavi el-Meani 1/207, Beyhaki 2/391, Begavi 594
(103) Ebu Katâde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), öğle ve ikindi namazının ilk iki rekâtlerinde Fatihatu’l-Kitabı ve birer de sure okurdu. Bazen bize okuduğu ayetleri işittirirdi. Son iki rekâtlerde de Fatihatu’l-Kitabı okurdu.
Müslim 451/155
(9) İkindi Namazının Üç ve Dördüncü Rekâtlerinde Fatihadan Sonra Kıraatin Caizliği
(104) Ebu Said el-Hudri şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğle ve ikindide kıyamını tahmin ediyorduk. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğle namazının ilk iki rekâtteki kıyamını Secde Suresi kadar takdir ettik. Son iki rekâtteki kıyamını ise onun yarısı kadar takdir ettik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ikindi namazının ilk iki rekâtteki kıyamını, öğlenin son iki rekâtının kıyamı kadar, onun son iki rekâtteki kıyamını da ilk iki rekâtın yarısı kadar takdir ettik.”
Müslim 452/156
(10) Akşam Namazının Kıraati Açıktandır
(105) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Her namazda kıraat vardır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati açıktan yapıp bize işittirdiği namazları biz de size işittiriyoruz. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati gizli yapıp bize işittirmediği namazlarda biz de size işittirmiyor gizliyoruz.”
Buhari 773, Müslim 396/43, Ebu Avane 2/125, Ebu Davud 797, Nesei 969, İbni Huzeyme 547, İbni Hibban 1853, Abdurrezzak 2743, Humeydi 990, Ahmed 2/258
(11) Akşam Namazında Okunacak Sureler
(106) Cubeyr bin Mutim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i akşam namazında Vettûr suresini okurken işittim.”
Buhari 770, Müslim 463/174, İbni Hibban 1833, Ebu Avane 2/154, Abdurrezzak 2692, Ahmed 4/84, Humeydi 556, İbni Mace 832, Darimi 1/296, İbni Huzeyme 514, Beyhaki 2/193, Ebu Davud 811, Nesei 2/169
(107) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Haris kızı Ümmü’l-Fadl, ‘Velmürselati Urfen’ ayetleri ile başlayan sureyi okuduğumu işitti.
Bana dedi ki:
−Ey Abdullah! Bu sureyi okumakla bana Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i hatırlattın. Bu sure Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in akşam namazında okuduğunu son defa işittiğim suredir.”
Buhari 769, Müslim 462/173, Malik 1/78, Ebu Avane 2/153, Ebu Davud 810, Nesei 2/168, Tirmizi 308, Darimi 1/296, İbni Mace 831, İbni Huzeyme 519, İbni Hibban 1832, Humeydi 338, Beyhaki 2/392, Abdurrezzak 2694, Ahmed 6/340
(108) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), akşam namazında Kısaru’l-Mufassalı kısa sureleri okurdu.”
Nesei 981, 982
(109) Zeyd bin Sabit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), akşam namazında bazen Tıvalu’l-Mufassalı uzun sureleri okurdu.”
İbni Huzeyme 515, 516
(110) Mervan bin el-Hakem dedi ki:
“Zeyd bin Sabit (Radiyallahu Anh) bana:
−Sana ne oluyor ki, akşam namazında kısa sureleri okuyorsun? dedi.
Ben:
−Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i akşam namazında en uzun iki surenin uzununu okurken işittim dedim.
Mervan dedi ki:
−En uzun iki surenin uzunu nedir? dedim.
Zeyd (Radiyallahu Anh):
−A’raf, diğeri de En’âm sureleridir dedi.”
Buhari 769, 770, Ebu Davud 812, İbni Huzeyme 515
(12) Yatsı Namazının Kıraati Açıktandır
(111) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Her namazda kıraat vardır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati açıktan yapıp bize işittirdiği namazları biz de size işittiriyoruz. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati gizli yapıp bize işittirmediği namazlarda biz de size işittirmiyor gizliyoruz.”
Buhari 773, Müslim 396/43, Ebu Avane 2/125, Ebu Davud 797, Nesei 969, İbni Huzeyme 547, İbni Hibban 1853, Abdurrezzak 2743, Humeydi 990, Ahmed 2/258
(13) Yatsı Namazında Okunacak Sureler
(112) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Yatsı namazında Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Vasatu’l-Mufassalı orta uzunluktaki sureleri okurdu.”
Nesei 981, İbni Hibban 1837, İbni Huzeyme 520, İbni Mace 827, Ahmed 2/329, 330
(113) Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) seferde iken yatsı namazını birinci rekâtinde Vettini Vezzeytuni suresini okudu.”
İbni Hibban 1838, Buhari 771, Müslim 464/175, Ebu Avane 2/155, Ebu Davud 1221, Nesei 2/173, Tirmizi 310, İbni Mace 834, Begavi 598, Malik 1/790, Ahmed 4/284
(114) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), yatsı namazında Şems vb. sureleri okurdu.”
Nesei 982, Tirmizi 309
(115) Ebu Rafiğ şöyle dedi:
“Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) ile beraber yatsı namazını kıldım. Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) İnşikak Suresini okudu ve tilavet secdesi yaptı.
Ben kendisine bu nedir? dedim.
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh):
Ebu’l-Kasım (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasında bunda secde ettim. Onunla karşılaşana kadar da bu surede secde etmeye devam edeceğim.”
Buhari 770, Müslim 578/110, Ebu Avane 2/208
(116) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh)’a yatsı namazında:
Şems, Leyl, A’lâ vb. sureleri okumasını emretmiştir.”
İbni Hibban 1839, Buhari 730, Müslim 564/179, Nesei 997, Ebu Avane 2/156, Humeydi 1246, İbni Huzeyme 8521
(14) Vitir Namazının Kıraati
(117) Ubeyyubnu Ka’b (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vitir namazının birinci rekâtinde ‘Sebbihisme Rabbike’l-A’lâ ikinci rekâtinde ‘Kul Ya Eyyuhe’l-Kafirun’ üçüncü rekâtinde ‘Kul Huvallahu Ahad’ surelerini okurdu.”
Nesei 1699, Ebu Davud 1423, İbni Mace 1171, İbni Hibban 245, Tayalisi 546
(118) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vitir namazının birinci rekâtinde ‘Sebbihisme Rabbike’l-A’lâ ikinci rekâtinde ‘Kul Ya Eyyuhe’l-Kafirun’ üçüncü rekâtinde ‘Kul Huvullahu Ahad, Kul Eûzu Birabbil-Felak ve Kul Eûzu Birabbin-Nas’ surelerini okurdu.”
İbni Hibban 2432, Ebu Davud 1424, Tirmizi 463, İbni Mace 1173, Darekutni 2/35, Hakim 1/305, Beyhaki 3/37, 38, Begavi 973
(15) Kur’an’dan Hiçbir Şey Bilmeyen Kimsenin Namaz Kılarken Okuyacağı Dua
(119) İbni Ebi Evfa (Radiyallahu Anh) şöyle rivayet etmiştir:
“Bir adam Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
−Ya Rasulallah! Kur’an’a bedel bana yetecek bir şey öğretsen dedi.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:
−‘Subhanallah, Velhamdulillah, Vela İlahe İlallahu Vallahu Ekber’ de! buyurdu.
Ravilerden Sufyan:
−Ebu Halid Yezidi’l-Vasıtı rivayetinde sonra adam:
−Bu Rabbim için bir senadır benim için ne var? dedi.
−‘Allahummağfirli, Verhamni, Vehdini, Veafini’ de! buyurdu.
Adam:
−Tesbihin dört tanesi Rabbim için, dört tanesi de benim içindir dedi.
Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Bu adam elini hayırla doldurmuştur’ buyurdu.”
Ebu Davud 832, Nesei 923, İbni Huzeyme 544, İbni Hibban el-Mevarid 473, Tayalisi 813, Darekutni 1/313, Hakim 1/241, Beyhaki 2/381, Ahmed 4/353, Albânî İrva 303

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Rükû İle İlgili Konular
(1) Rükûa Eğilirken Allah-u Ekber Demek
(120) Ez-Zuhri şöyle dedi:
“Ebu Bekir ve Ebu Seleme (Radiyallahu Anhum), Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)’ın Ramazan ve gayrında farz ve nafile her namazda tekbir aldığını bana haber verdiler. Ayakta dikilip namaza durduğunda Allah-u Ekber deyip tekbir aldı, sonra rükûa eğildiğinde yine Allah-u Ekber deyip tekbir aldı. Sonra Semiallahulimen Hamideh der, sonra secde etmeden önce Rabbena Veleke’l-Hamd derdi...”
Buhari 797
(2) Rükûa Eğilirken Elleri Kaldırmak
(121) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kılışını görmüş Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza başladığı zaman, rükûa gitmeden önce ve bir de başını kaldırmak istediği vakit ellerini omuzları hizasına kadar kaldırırdı. İki secdelerde ellerini kaldırmazdı.
Buhari 751, Müslim 390/21, Malik 1/75/16, 2/90, Ebu Davud 721, Nesei 875, Tirmizi 255, İbni Mace 858, İbni Hibban 1864, İbni Hazm Muhalla 3/235, Ahmed 4540
(122) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Şüphesiz ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in nasıl namaz kıldığına bakacağım dedim. Vail dedi ki:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e baktım... Rükû etmek istediğinde ellerini ilk tekbirde kaldırdığı gibi yine kaldırdı...”
Ahmed 18892, Ebu Davud 726, Nesei 888, Darimi 1/314, İbni Hibban Mevarid 438, Tabarani Mucemu’l-Kebir 22/35/82, İbni Huzeyme 480, İbnu’l-Carud 208, Albânî İrva 352
(3) Rükûun Keyfiyeti
(123) Ebu Humeyd es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükûa vardığı zaman iki elini diz kapaklarına iyice yaslar, parmaklarının arasını açar, sonra belini dümdüz yapar ve başını yukarı kaldırmazdı...”
Ebu Davud 731, Buhari 826, Beyhaki 2/84, Albânî İrva 305
(4) Rükûu Tam Yapmanın Vucubiyeti
(124) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Rükû ve secdeleri tam yapınız!’ buyurdu.”
Nesei 1053
(125) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Hırsızlık yönünden insanların en kötüsü namazından çalan kimsedir!’ buyurmuştu.
Sahabeler:
−Kişi namazından nasıl çalar? dediğinde, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Namazının rükû ve secdesini tam yapmaz!’ buyurdu.”
İbni Hibban 1888, Darimi 1/304-305, Tabarani Mucemu’l-Evsad 8175, Albânî Cami 986
(5) Rükûda İtmînanın Vucubiyeti
(126) Rufâa bin Rafi’ (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber mescitte idik. Derken bir adam mescide girdi ve namaz kıldı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu gözleriyle takip ediyor fakat o bunu hissetmiyordu. Sonra adam dönüp Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve selam verdi.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) adamın selamını aldı ve sonra da:
−‘Dön tekrar namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın!’ buyurdu.
Ravi diyor ki: İkinci seferde mi? Üçüncü seferde mi? İyi bilmiyorum, adam:
−Sana Kitabı indiren zata yemin ederim ki gerçekten gücümün yettiği kadar kıldım. Eğer yanlış kıldıysam bana öğret ve göster dedi.
−‘...Sonra rükûa git ve rükûda mutmain oluncaya kadar dur! Sonra doğrul iyice ayakta dimdik mutedil olarak dur! Bu şekilde yaparsan namazını hakkıyla eda etmiş olursun. Onlardan her neyi noksan yaparsan namazından o kadarı noksan kalır!’ buyurdu.”
Nesei 1052, Ebu Davud 856, Hakim 881, Şafii el-Ümm 1/102, Ahmed 4/340
(127) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mescidin bir tarafında oturuyor iken, bir adam mescide girdi ve namaz kıldı. Sonra gelerek Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e selam verdi.
−‘Ve Aleykumu’s-Selam, dön ve namazını tekrar kıl, çünkü sen namazı kılmadın!’ buyurdu.
Adam döndü namazı kıldı. Sonra gelerek Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e selam verdi.
−‘Ve Aleykumu’s-Selam, dön ve namazı tekrar kıl, çünkü sen namazı kılmadın!’ buyurdu.
İkincide veya ondan sonrakinde adam:
−Bana öğret ya Rasulallah! dedi.
−‘Namaza kalktığın vakit mükemmel bir abdest al, sonra kıbleye yönel ve tekbir getir! Sonra ezberinde Kur’an’dan kolayına gelen ayetlerden oku! Sonra rükû et ve rükûda mutmain oluncaya kadar kal! Sonra doğrul ve mutmain oluncaya kadar ayakta dimdik dur! Sonra secde et ve secdede mutmain oluncaya kadar bekle! Sonra doğrul ve mutmain oluncaya kadar otur! Sonra tekrar secde et ve secdede mutmain oluncaya kadar bekle! Sonra tekrar doğrul ve mutmain oluncaya kadar otur. Sonra namazının hepsinde işte böyle yap!’ buyurdu.”
İbni Mace 1060, Buhari 766, Müslim 397/4546, Ebu Avane 2/103, Ebu Davud 856, Nesei 883, Tirmizi 303, Beyhaki 2/1537, Ahmed 2/437, Albânî İrva 289
(6) Rükûdan Tam Doğrulmanın Vucubiyeti
(128) Ebu Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Rükû ve secdede belini tam doğrultmayan kişinin namazı yeterli değildir!’ buyurdu.”
İbni Hibban 1892, Ebu Davud 855, Nesei 2/183, 214, Tirmizi 265, Darimi 1/304, Tabarani Mucemu’l-Kebir 17/583, İbni Huzeyme 591, 666, Humeydi 454, Abdurrezzak 2856, Tayalisi 613, Ebu Nuaym Hilye 8/116, Darekutni 1/348, Beyhaki 2/88
(129) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükûdan belini doğrultma anında:
‘Semiallahu Limen Hamideh...’ der idi.”
İbnu’l-Munzir el-Evsad 1414, Buhari 787, Müslim 392/28, Ebu Avane 2/95, Ebu Davud 836, Darimi 1/285, Abdurrezzak 2954, İbnu Huzeyme 611, Ahmed 2/270
(7) Rükûda Tatbik Fiilinin Neshi!
(130) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bize namazı öğretti. Önce tekbir getirdi ve ellerini kaldırdı. Rükû etmek istediğinde, diz kapaklarının arasında iki elini iki avuçlarını birbirine kapaklamak suretinde tatbik yaptı.
Ravi dedi ki:
−Bilahare bu fiil Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh)’a ulaştığında, Sa’d (Radiyallahu Anh):
−Kardeşim Abdullah ibni Mesud doğru söylüyor. Biz onu yapıyorduk. Sonra böyle ellerimizle diz kapaklarımızı tutup onun üzerine koymakla emrolunduk! dedi.”
Nesei 1030, Ebu Davud 747, İbni Huzeyme 595
(8) Rükûdan Doğrulurken Elleri Kaldırmak
(131) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Abdullah, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kılışını görmüş. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza başladığı zaman, rükûa gitmeden önce ve bir de rükûdan başını kaldırmak istediği vakit ellerini omuzları hizasına kadar kaldırırdı. İki secdelerde ellerini kaldırmazdı!”
Buhari 751, Müslim 390/21, Malik 1/75, Ebu Avane 2/9091, Ebu Davud 721, Nesei 875, 876, Tirmizi 255, İbni Mace 858, İbni Huzeyme 456, İbni Hibban 1864, Darekutni 1/287, Beyhaki 2/7970, Ahmed 4540

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Secde İle İlgili Konular
(1) Secdeye Eğilirken Allah-u Ekber Demek
(143) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle diyordu:
‘Allah-u Ekber’ der, sonra yere eğilir ellerini yanlarından uzaklaştırır... sonra secde ederdi...”
İbni Huzeyme 625, Ebu Davud 963, Tirmizi 304
(144) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“...Sonra secde etmek için yere eğildiğinde ‘Allah-u Ekber’ diyordu...”
Buhari 797, Müslim 392/28
(2) Secdeye Eğilirken Önce Elleri Sonra Dizleri Koymak!
(145) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) secdeye giderken ellerini, diz kapaklarından önce yere kordu.
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de işte böyle yapardı.”
İbni Huzeyme 627, Buhari 796, Hakim 1/226, Darekutni 1/344/2, Beyhaki 2/100
(146) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sizden biri secde ettiği zaman devenin çöktüğü gibi çökmesin! Dizlerinden önce ellerini yere koysun!’ buyurdu.”
Ebu Davud 840, Buhari 1/139, Tabarani Mucemu’l-Kebir, Nesei 1090, Darimi 1/303, Darekutni 1/344/3, Beyhaki 2/99, 100, İbni Hazm el-Muhalla 4/128, 129, Tahavi el-Müşkil 1/65, 66, Albânî İrva 2/77, 78
(3) Secdede Yedi Uzvun Yere Değmesi Vaciptir
(147) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Yedi uzuv üzeri secde etmek, secdede elbise ve saçı toplamamakla emrolundum!’ buyurdu.”
Buhari 805, Müslim 490/228, Ebu Avane 2/182, Ebu Davud 889, Nesei 2/208, Tirmizi 273, Darimi 1/302, İbni Mace 883, İbni Huzeyme 632, İbni Ebi Şeybe 1/292, İbni Hibban 1932, Tabarani Mucemu’l-Kebir 10862, Tayalisi 2603, Ahmed 1/255
(148) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Ben biri alın, alnını gösterirken eliyle burnunu da işaret etti iki el, iki diz, iki ayakuçları olmak üzere yedi kemik üzere secde etmekle emrolundum! Namaz kılarken elbiseyi ve saçları toplamaktan da yasaklandım!’ buyurdu.”
Buhari 806, Müslim 490/230, Ebu Avane 2/183, Nesei 2/209, Darimi 1/302, İbni Mace 884, İbni Huzeyme 635, İbni Hibban 2464, Humeydi 494, Beyhaki 2/103, Ahmed 1/292, 305
(4) Secdeye Eğilirken Elbise ve Saçı Toplamamak!
(149) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Namaz kılarken elbise ve saçları toplamaktan yasaklandım!’ buyurdu.”
Buhari 806, Müslim 490/230, Ebu Avane 2/183, Nesei 2/209, Darimi 1/302, İbni Mace 884, İbni Huzeyme 635, İbni Hibban 2464, Humeydi 494, Beyhaki 2/103, Ahmed 1/292, 305
(5) Secdenin Keyfiyeti
(150) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Yüz, secde ettiği gibi, eller de secde eder. Sizden biri secdede yüzünü yere koyduğu vakit, ellerini de yere koysun! Yüzünü kaldırdığı vakit ellerini de kaldırsın!’ buyurdu.”
Ebu Davud 892, İbni Huzeyme 630, Hakim 823, Ahmed 2/6, Beyhaki 2/101, Nesei 1091, Albânî İrva 313
(151) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiği vakit parmaklarını birleştirirdi.”
İbni Huzeyme 642, Hakim 823, Beyhaki 2/112
(152) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) dedi ki:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiği zaman ellerinin parmak aralarını yaymadan ve büzmeden yere koyardı. Parmaklarının uç taraflarını kıbleye çevirirdi.”
Ebu Davud 732
(153) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiği zaman burnunu ve alnını yere koyar, ellerini yanlarından uzaklaştırarak onları omuzlarının hizasına koyardı.”
Ebu Davud 734, Tirmizi 270, Beyhaki 2/851, Albânî 309 İrva
(154) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Secdede itidal ediniz! Biriniz kollarını secdede köpeğin kolunu yayması gibi yaymasın!’ buyurdu.”
Buhari 812, Müslim 493/233, Ebu Avane 2/183, 184, Ebu Davud 879, Nesei 1109, Darimi 1/303, Tirmizi 276, İbni Mace 892, Ahmed 3/109, 115, İbni Ebi Şeybe 1/290/17, Tayalisi 1977, Albânî İrva 372
(155) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i topuklarını birbirine yapıştırmış, parmaklarının uçlarını kıbleye yöneltmiş şekilde secde eder halde buldum.”
İbni Huzeyme 654, Hakim 832, Beyhaki 2/116
(6) Secdede İtmînanın Vucubiyeti
(156) Rufâa bin Rafi’ (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber mescitte idik. Derken bir adam mescide girdi ve namaz kıldı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu gözleriyle takip ediyor fakat o bunu hissetmiyordu. Sonra adam dönüp Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelerek selam verdi.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) adamın selamını aldı ve sonra da:
−‘Dön tekrar namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın!’ buyurdu.
Ravi diyor ki: İkinci seferde mi? Üçüncü seferde mi? İyi bilmiyorum, adam:
−Sana Kitabı indiren zata yemin ederim ki gerçekten gücümün yettiği kadar kıldım. Eğer yanlış kıldıysam bana öğret ve göster dedi.
−‘...Sonra secde et ve mutmain oluncaya kadar secdede dur! Sonra başını secdeden kaldır ve mutmain oluncaya kadar otur! Sonra secde et ve mutmain oluncaya kadar secdede kal! Bu şekilde yaparsan namazını hakkıyla eda etmiş olursun. Onlardan her neyi noksan yaparsan namazından o kadarı noksan kalır!’ buyurdu.”
Nesei 1052, Ebu Davud 856, Hakim 881, Şafii el-Ümm 1/102, Ahmed 4340
(7) Secdede Yapılacak Dualar
(157) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiği vakit:
‘Allahumme Leke Secedtü Ve Bike Amentu Ve Leke Eslemtu, Secede Vechi Lillezi Halakahu Ve Savvarahu Ve Şakka Sem’ahu, Ve Basarahu, Tebarekellahu Ahsenu’l-Halikin’ derdi.”
Duanın Manası: “Allah’ım! Senin için secde ettim, Sana iman ettim, Sana teslim oldum. Yüzüm, kendni yaratana, şekil verene, işitme ve görme organı verene secde etti. Suret verenlerin en iyisi Allah ne mübarektir.”
Müslim 771/201, Ebu Avane 2/100, 101, 102, Ebu Davud 760, 761, Nesei 896, Tirmizi 226, İbni Huzeyme 464, İbni Hibban 1774, Tayalisi 152, Darekutni 1/287, 296, Beyhaki 2/74, İbni Hazm el-Muhalla 4/95, 96, Begavi 3/3435, Ahmed 717
(158) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secdesinde:
‘Subhaneke Allahumme Rabbena Ve Bi Hamdike Allahummeğfirli’ duasını çokça diyordu. Bu dua ile Kur’an’a imtisal ediyordu.”
Duanın Manası: “Rabbimiz olan Allah’ım, Seni hamdin ile tesbih ederim beni bağışla.”
Buhari 809, Müslim 484/217
(159) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle demiştir:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiğinde:
‘Subbuhun, Kuddusun, Rabbul-Melaiketi Ver-Ruh’ diye dua ediyordu.”
Duanın Manası: “Münezzehsin, Mukaddessin, Meleklerin ve Ruh’un (Cebrail’in) Rabbi Sensin.”
Müslim 487/223, Ebu Avane 2/167, Ebu Davud 872, Nesei 1/234, Abdurrezzak 2884, Beyhaki 2/87109, İbni Huzeyme 606
(160) Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile bir gece namaz kıldım. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde etti ve secdesinde:
‘Subhane Rabbiyel A’lâ diyordu.”
Duanın Manası: “Ey her şeyin fevkinde olan Rabbim! Seni tesbih ederim.”
Müslim 772/203, Ebu Avane 2/168, Ebu Davud 871, Nesei 2/190, Tirmizi 262, Darimi 1/299, İbni Mace 888, İbni Huzeyme 603, 669, Tayalisi 415, Begavi 622, Abdurrezzak 2875, Ahmed 5/384
(8) Secdede Kur’an Okumanın Yasaklanması!
(161) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘...Secde ettiğim hallerde Kur’an okumam bana yasaklandı!’ buyurdu.”
İbni Hibban 1895, Müslim 480/209, Ebu Avane 2/170, Ebu Davud 4044, 4045, Nesei 8/191, 204, Abdurrezzak 2832, Malik 1/80, 264, Beyhaki 2/87, Begavi el-Mesabih 627
(162) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘...Dikkat ediniz! Şüphesiz ki ben secdede Kur’an okumaktan yasaklandım! O halde secdede duaya gayret ediniz! Zira orada duanızın müstecab olması mümkündür’ buyurdu.”
Müslim 479/207
(9) Secdeden Doğrulurken Tekbir Getirmek
(163) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra ‘Allah-u Ekber’ der tekbir getirir başını secdeden kaldırırdı.”
(10) Secdeden Doğrulunca Oturuşun Keyfiyeti
(164) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oturuşunda sol ayağını yaydı ve sol elini, sol bacağı ve dizkapağı üzerine gelecek şekilde koydu. Sağ kolunun iç kısmını ise, sağ bacağına gelecek şekilde koydu.”
İbni Hibban 1860, Ebu Davud 727, Nesei 888, Darimi 1/314, Humeydi 885, Abdurrezzak 2522, Tabarani Mucemu’l-Kebir 22/84, Darekutni 1/290, Beyhaki 2/721, Ahmed 4/318
(11) İki Secde Arasında Yapılacak Dua
(165) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki secde arasında oturur halde:
‘Allahummeğfirli, Verhamni Ve Afini, Vehdini, Verzukni’ diye dua ediyordu.”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Beni bağışla, bana acı, bana afiyet ver, beni hidayete ulaştır ve rızıklandır.”
Ebu Davud 850, Tirmizi 284, İbni Mace 898, Hakim 1/262
(166) Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki secde arasında oturur halde:
‘Rabbiğfirli, Rabbiğfirli’ diye dua ediyordu.”
Duanın Manası: “Rabbim beni mağfiret et, Rabbim beni mağfiret et.”
İbni Mace 897, Ebu Davud 874, Nesei 1068, Darimi 1/303, Beyhaki 2/121, Hâkim 1/271, Ahmed 5/400, Albânî İrva 335
(12) İkinci Secde
(167) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra ikinci kez secde ettiği vakit ‘Allah-u Ekber’ der tekbir alırdı.”
(168) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘...Sonra yine secdeye varıp, mutmain oluncaya kadar secdede kal! Sonra bu fiilleri namazın bütününde böyle yap!’buyurdu.”
Buhari 791, Müslim 397/45, Ebu Davud 856, Nesei 883, Tirmizi 303, İbni Mace 1060, Ahmed 2/437, Albânî İrva 289
(13) İstirahat Oturuşu
(169) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra tekbir alarak doğrulur sol ayağı üstünde bütün kemikler mafsallarında karar kılıncaya kadar otururdu. Sonra ayağa kalkardı. Diğer rekâtlarda da bunun benzerini yapardı.”
İbni Mace 1061, Ebu Davud 730, Tirmizi 304, Darimi 1/313, 314, Beyhaki 2/72137, Ahmed 5/224
(170) Malik bin Huveyris (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ikinci secdeden başını kaldırdığı zaman biraz oturur ve yere dayandıktan sonra ayağa kalkardı.”
Buhari 812, Ebu Davud 844, Nesei 1152, Tirmizi 304, Darekutni 1/345/8, İbni Huzeyme 685, 686, Beyhaki 2/124, Ahmed 5/5354, Albânî İrva 2/82, 83
(14) Her Rekâtte Fatiha Okumanın Gerekliliği
(171) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ikinci rekâta kalktığı zaman, ‘El-Hamdu Lillahi Rabbil Âlemin’ ile başlar sukut etmezdi. (Yani Subhanekeyi okumazdı.)”
Müslim 599/148, Ebu Avane, Hakim 782

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Ka’de (Oturuş) ve Teşehhüt İle İlgili Konular
(1) Birinci Ka’denin Keyfiyeti
(172) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğunda sol ayağını yaydı ve sol elini sol bacağı ve diz kapağının üzerine koydu. Sağ kolunun iç kısmını ise, sağ bacağına gelecek şekilde koydu. Sonra parmaklarını başparmak ve orta parmağını halka yaptı. Sonra şehadet parmağını kaldırarak hareket ettiriyor ve onunla dua ediyordu.”
İbni Hibban 1860, Ebu Davud 727, Nesei 888, Darimi 1/314, 315, Humeydi 885, Abdurrezzak 2522, Tabarani Mucemu’l-Kebir 22/84, Darekutni 1/290, Beyhaki 2/72, Ahmed 4/318
(2) Ka’dede Bağdaş Kurmanın Nehyi!
(173) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle haber verdi:
“Abdullah, (babası) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür.
Abdullah dedi ki:
−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum.
Babam beni bundan nehyetti ve:
−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır.
Ben:
−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim.
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma):
−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”
Buhari 815
(3) Hastalık Veya Yaşlılık Sebebiyle Ka’dede Bağdaş Kurarak Oturmak Caizdir
(174) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle haber verdi:
“Abdullah, (babası) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür.
Abdullah dedi ki:
−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum.
Babam beni bundan nehyetti ve:
−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır.
Ben:
−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim.
−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”
Buhari 815
(4) Ka’dede Tahiyyat Okumak
(175) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Elim, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in elinin içinde olduğu halde teşehhüdü bana öğretti.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana Kur’an’dan bir sure öğretir gibi şu teşehhüdü öğretti:
‘Et-Tahiyyatu Lillahi ves-Salavatu vet-Tayyibatu, Es-Selamu Aleyke Eyyuhen-Nebiyyu ve Rahmetullahi ve Berekâtuhu, Es-Selamu Aleyna ve Ala İbadillahis-Salihin. Eşhedü Ella İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu ve Rasuluh.’
Biz bu duayı, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aramızda iken böyle söylerdik, ruhu kabzolunduktan sonra:
‘Es-Selamu Alen-Nebiyyi’ demeye başladık...”
Buhari 6208, Müslim 402/55, Ebu Avane 2/228, Ebu Davud 968, Nesei 1169, Tirmizi 289, İbni Mace 899, Beyhaki 2/138, İbni Ebi Şeybe 1/326/5, Albânî İrva 321
(5) Ka’dede Nebiye Salatu Selam Okumak
(176) Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:
−Ey İbni Ebi Leyla! Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir salât ve selam hediyesini, ben de sana hediye edeyim mi? dedi.
Ben de:
−Evet, hediye et dedim.
Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh):
−Biz, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorduk ve dedik ki:
−Ya Rasulallah! Sizin Ehli beytinize has olarak salât nasıldır? Çünkü Allah bize sana nasıl selam vereceğimizi öğretmiştir.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:
−‘Allahumme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Salleyte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid. Allahumme Barik Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Barekte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid’ deyiniz! buyurdu.”
Buhari 3168, Müslim 406/66, İbni Ebi Şeybe 2/390
(6) Teşehhüdü Gizli Okumak
(177) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Teşehhüdü gizlemek sünnettendir.”
Ebu Davud 986, Tirmizi 291, Hakim 838, 986
(7) İkinci Rekâtten Üçüncü Rekâta Kalkarken Tekbirle Beraber El Kaldırmak
(178) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ikinci rekâttan üçüncü rekâta kalktığı zaman, ‘Allah-u Ekber’ der tekbir alır ve ellerini omuzlarının hizasına kadar kaldırırdı. Sonra namazın geri kalan rekâtlarını da işte böyle kılardı.”
İbni Mace 1061, Buhari 817, Ebu Davud 730, Tirmizi 304, İbni Ebi Şeybe 1/266, İbni Huzeyme 677, İbni Hibban 1872
(8) İkinci Ka’denin Keyfiyeti
(179) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) selam vereceği oturuşta sol ayağını geri çekerek sağ bacağının altından sağ tarafına doğru çıkararak sol kalçası üzerine teverruk olarak otururdu.”
İbni Mace 1061, Buhari 817, Ebu Davud 730, Tirmizi 304, İbni Ebi Şeybe 1/266, İbni Huzeyme 677, İbni Hibban 1872
(180) Abdullah bin Ez-Zubeyr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğu vakit oturuşunda sağ elini sağ bacağının üzerine, sol elini sol bacağının üzerine kordu. Şehadet parmağı ile işaret ederdi. Bunu yaparken de başparmağını orta parmağının üzerine koyardı. Sol eliyle sol diz kapağını lokma yapardı.”
Müslim 579/113
(9) İkinci Ka’dede Tahiyyat Okumak
(181) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Elim, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in elinin içinde olduğu halde teşehhüdü bana öğretti.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana Kur’an’dan bir sûre öğretir gibi şu teşehhüdü öğretti:
‘Et-Tahiyyatu Lillahi ves-Salavatu vet-Tayyibatu, Es-Selamu Aleyke Eyyuhen-Nebiyyu ve Rahmetullahi ve Berekâtuhu, Es-Selamu Aleyna ve Ala İbadillahis-Salihin. Eşhedü Ella İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu ve Rasuluh.’
Biz bu duayı, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aramızda iken böyle söylerdik, ruhu kabzolunduktan sonra:
‘Es-Selamu Alen-Nebiyyi’ demeye başladık...”
Buhari 6208, Müslim 402/55, Ebu Avane 2/228, Ebu Davud 968, Nesei 1169, Tirmizi 289, İbni Mace 899, Beyhaki 2/138, İbni Ebi Şeybe 1/326/5, Albânî İrva 321
(10) İkinci Ka’dede Nebiye Salatu Selam
(182) Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:
−‘Allahumme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Salleyte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid. Allahumme Barik Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Barekte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid’ deyiniz! buyurdu.”
Buhari 3168, Müslim 406/66, İbni Ebi Şeybe 2/390
(11) Dört Şeyden Allah’a Sığınmak
(183) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herhangi biriniz son rekâtte ki teşehhüdü bitirdiği zaman dört şeyden:
1) Cehennem azabından,
2) Kabir azabından,
3) Hayat ve ölümün fitnelerinden ve
4) Deccal’in şerrinden Allah’a sığınsın!’
buyurdu.”
Müslim 588/130, Nesei 1309, Albânî İrva 350
(184) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Allah’ın Nebisi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle dua ediyordu:
“Allahumme Euzu Bike Min Azabi’l-Kabri Ve Azabi’n-Nar Ve Fitneti’l-Mahya Ve’l-Memat Ve Şerri’l-Mesihiddeccal.”
Müslim 588/131, Buhari 1300, Ebu Avane 2/235, Ebu Davud 983, Nesei 1309, Darimi 1/310, İbni Mace 909, Beyhaki 2/154, İbni Huzeyme 721, İbni Hibban 1019, Ahmed 7242
(12) Teşehhüt Duası
(185) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in teşehhüt ile selam arasında söylediği duanın sonuncusu şöyle demekti:
“Allahummeğfirli Ma Kaddemtu ve Ma Ahhartu ve Ma Esrertu ve Ma Ağlentu ve Ma Esreftu ve Ma Ente Ağlemu Bihi Minni Entel-Mukaddimu ve Entel-Muahhiru La İlahe İlla Ente.”
Müslim 771/201, Ebu Avane 2/100, 101, 102, Ebu Davud 760/761, Tirmizi 3422, Tayalisi 152, İbni Hibban 1966, İbni Huzeyme 723, Beyhaki 2/32, Ahmed 1/95
(13) Selam Vererek Namazdan Çıkış
(186) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Namazın anahtarı tuhurdur, namazın tahrimi tekbirdir, tahlili selamdır!’ buyurmuştur.”
Ebu Davud 618, Tirmizi 3, Darimi 1/175, İbni Mace 275, İbni Ebi Şeybe 1/260, Darekutni 1/360-379, Beyhaki 2/173, 379, Ebu Nuaym el-Hilye 8/372, Ahmed 1/123, 129
(187) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kıldım.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ tarafına selam verdiğinde:
‘Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekâtuh’
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sol tarafına selam verdiğinde de:
‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”
Ebu Davud 997
(188) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yüzünün beyazı görününceye kadar başını çevirerek selam veriyordu.
Selamında:
‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah. Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”
Ebu Davud 996, Müslim 581/117, Ebu Avane 2/238, Nesei 1324, Tirmizi 295, Darimi 1/310, İbni Mace 914, Darekutni 1/356, 357, Beyhaki 2/177, Ahmed 1/390, İbni Ebi Şeybe 1/332/34, Albânî İrva 326

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namazdan Sonraki Dualar
(1) Namazdan Sonra Yapılacak Tesbihat
(189) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:
“Biz, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namazının bittiğini, tekbir sesinden anlardık.”
Buhari 827, Müslim 583/120, Ebu Davud 1002, 1003, Nesei 1334, Ebu Avane 2/243, Tabarani Mucemu’l-Kebir 12200, Beyhaki 2/184, Begavi 712, Abdurrezzak 3225, Ahmed 1/367
(190) Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazdan çıktığı zaman üç kere:
‘Estağfirullah’ der sonra da:
‘Allahumme Entesselamu ve Minkesselamu Tebarekte Ya Ze’l-Celali Ve’l-İkram’ derdi.”
İbni Mace 928, Müslim 591/135, Ebu Avane 2/242, Ebu Davud 1513, Nesei 1336, Tirmizi 300, Darimi 1/311, İbni Huzeyme 737, 738, Beyhaki 2/183, Begavi 714, Ahmed 5/275, 279
(191) Abdullah bin Zubeyr (Radiyallahu Anh) her namazda selam verdikten sonra:
“La İlahe İllAllah-u Vahdehu La Şerike Leh. Lehul Mülkü Velehul Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir. La Havle VelaKuvvete İlla Billah. La İlahe İllallah. Ve La Nağbudu İlla İyyah. Lehun Niğmetu Velehul Fadlu Velehus Senau’l-Hasen. La İlahe İllallah. Muhlisine Lehuddin Velev Kerihel Kafirun diye dua ederek:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazdan sonra bu lafızlarla tespih ederdi dedi.”
Müslim 594/139, Ebu Avane 2/245, 246, Ebu Davud 1507, Nesei 3/70, İbni Huzeyme 741, İbni Hibban 2008, Ahmed 4/4
(192) Muğire bin Şube Muaviye’ye şöyle yazdı:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı bitirip selam verdiği zaman:
‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh Lehul Mülkü Velehu’l-Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir. Allahumme La Mania Lima Ağteyte Ve La Muğtiye Lima Menağte, La Yenfau Zel Ceddi Minkel Ceddu’ buyururdu.”
Duanın Manası: “Bir ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Mülk O’nundur, hamd O’nadır, O’nun her şeye gücü yeter. Ey Allah’ım! Verdiğin nimetlere mani olucu, mani olduklarını da verici yoktur. Güç ve kuvvet ancak Sendendir.”
Müslim 593/137, Buhari 6265, Ebu Avane 2/244, Ebu Davud 1505, Nesei 3/71, İbni Huzeyme 742, Abdurrezzak 4224, Tabarani Mucemu’l-Kebir 20/925, Beyhaki 2/185, Ahmed 4/250
(193) Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elimi tuttu ve:
−‘Ya Muaz! Vallahi ben seni seviyorum, vallahi ben seni seviyorum!’ buyurdu.
Sonra da:
−‘Ya Muaz! Her namazın ardından ‘Allahumme Einni Ala Zikrike Ve Şükrike Ve Hüsni İbadetike’ demeni tavsiye ediyorum’buyurdu...”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Seni zikretmeye, Sana şükretmeye ve Sana güzel ibadet etmeye karşı bana yardım et.”
Ebu Davud 1522, Nesei 1302, İbni Huzeyme 751, İbni Hibban 2020, Tabarani Mucemu’l-Kebir 20/110, Hakim 1010, Ahmed 5/245
(194) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Her namazın arkasında kim otuz üç kere; ‘Subhanallah’ der Allah’ı tesbih eder, ‘Elhamdulillah’ der otuz üç kere Allah’a hamd eder, ‘Allah-u Ekber’ der otuz üç kere Allah’ı tekbir eder ve bunlar doksan dokuz olur. Bunun akabinde ‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh Lehul Mülkü Velehul Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir’ der bununla tespihi yüze tamamlarsa, o kulun günahları denizin köpüğü kadar çok olsa da hepsi bağışlanır!’ buyurmuştur.”
Müslim 597/146, Ebu Avane 2/270, Beyhaki 2/187, Ahmed 8842, 10271
(2) Tesbihi Parmakla Yapmanın Gerekliliği!
(195) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in tespihi elinin parmakları ile akdettiğini gördüm.”
Tirmizi 3715
(196) Yüseyre şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendilerine Tekbir, Takdis ve Tehlile riayet etmelerini ve bunları parmaklarla yapmalarını emrederek:
‘Kuşkusuz parmaklar sorguya çekilecek ve konuşturulacak! Rahmeti unutarak gaflette olmayın!’ buyurdu.”
Ebu Davud 1501, Tirmizi 3583
(3) Namazdan Sonra Ayete’l-Kürsi Okumak
(197) Ebu Ümame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim farz namazların arkasından Ayete’l-Kürsi okursa, onunla cennete girmesi arasında engel, sadece ölümdür!’buyurdu”
İbni Sünni 124, Nesei Ameli’l-Yevm 100, Albânî Sahiha 972
(4) Namazdan Sonra Muavvezatı Okumak
(198) Ukbe bin Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazın sonunda Muavvezat (İhlâs-Felak-Nâs) sureleri okumamı emretti!”
Ebu Davud 1523, Nesei 1335, Tirmizi 2903, İbni Sünni 122

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namaz Kılana Caiz Olan Fiiller
(1) Esneyen Kimse Elini Ağzına Koyar
(199) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sizden biri namazda esneyeceği vakit gücü yettiğince onu tutsun! Esneme galip gelirse elini ağzına koysun!..’ buyurdu.”
Müslim 2995/57, Buhari Edebu’l-Müfred 952, Ebu Davud 5026, Darimi 1/321, Abdurrezzak 3324, 3325, İbni Huzeyme 919, Beyhaki 2/289, Begavi 3347, Ahmed 3/31
(2) Hades Yapan Burnunu Tutarak Mescitten Çıkar
(200) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
‘Namazda iken biriniz hades abdest giderme gibi bir şey yaptığı vakit, burnunu tutarak dönüp gitsin!’ buyurdu.”
Ebu Davud 1114, İbni Mace 1222, İbni Huzeyme 1019, İbni Hibban el-Mevarid 205, Darekutni 1/158, Hakim 1/184
(3) Namazda Kendisine Bir Şey Arız Olan Kimsenin Subhanallah Demesi
(201) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Tesbih Subhanallah demek erkeklere, el çırpmak kadınlara muhsustur’ buyurdu.”
Buhari 1142, Müslim 422/106, Ebu Avane 2/214, Ebu Davud 939, Nesei 1206, Tirmizi 369, Darimi 1/317, İbni Mace 1034, İbni Hibban 2263, Hümeydi 948, Tayalisi 2399, Abdurrezzak 4068, Beyhaki 2/246, Begavi 3/271, Ahmed 2/241
(202) Sehl bin Sa’d Es-Sâidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Size ne oluyor ki, namazınızda size bir şey arız olduğu vakit el çırpıyorsunuz! Bu fiil kadınlara hastır! Bir kimseye namazında bir şey arız olursa, o kimse ‘Subhanallah’ desin!’ buyurdu.”
Malik 1/163, Buhari 711, Müslim 421/102, Ebu Avane 2/443, Ebu Davud 940/941, Nesei 2/777, 879, İbni Mace 1035, İbni Hibban 2260, Tabarani Mucemu’l-Kebir 5739, 5742, Beyhaki 3/112, Begavi 3/272, Abdurrezzak 4082, Ahmed 5/331
(4) Namazda Kendisine Zarar Vereceğinden Endişe Duyan Kimse Yılan, Akrep vb. Hayvanları Öldürür!
(203) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda iki siyahı, akrep ve yılanı öldürmeyi emretti!”
Ebu Davud 921, Nesei 1201, Tirmizi 390, Darimi 1/354, İbni Mace 1245, İbni Huzeyme 869, İbni Hibban 2352, Tayalisi 2538, Hakim 1/256, Beyhaki 1/266, Begavi 3/268, Abdurrezzak 1754, Ahmed 2/23
(5) Zorunlu Hallerde Bebekle Namaz Kılmak Caizdir!
(204) Ebu Katâde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) omuzunda Ebil-As’ın kızı Ümame olduğu halde namaz kıldırdı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) secde ettiği zaman kızı yere koyuyor, kalktığı zaman onu omzunda taşıyordu.”
Malik 1/170, Buhari 590, Müslim 543/41, Ebu Avane 2/145, Ebu Davud 917, Nesei 710, İbni Huzeyme 868, Humeydi 422, Beyhaki 2/162, 163, Begavi 3/263, Ahmed 5/295, Albânî İrva 385
(6) Namazda İşaretle Selamı Almak!
(205) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Kuba’ya çıktı, orada namaz kılıyordu. Ensar gelerek namazda iken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e selam verdiler.
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) dedi ki:
Bilal’e şöyle dedim:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılarken onlar kendisine selam verdiklerinde onlara selamlarını nasıl iade ediyor olarak gördün?
Bilal avucunu açtı işte şöyle gördüm dedi.”
Ravilerden Cafer bin Avn’da avucunu açtı. Avucunun içini aşağı, dışını yukarı tuttu ve bu hareketi gösterdi.”
Ebu Davud 927, Nesei 1186, Tirmizi 368, Beyhaki 2/259, 260, Ahmed 6/12
(206) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma), Suheyb (Radiyallahu Anh)’den şöyle dediğini rivayet ediyor:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e namaz kılarken uğradım. Ona selam verdim.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) selamımı işaretle aldı.”
Ravi Nabil şöyle dedi:
“Ben, Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı parmağı ile işaret ederek selamı iade ettiğini biliyorum.”
Nesei 1185, Ebu Davud 925, Tirmizi 368, Ahmed 6/12
(7) Burnu Kanayan Kimse Dilerse Namazını Bozmadan Gidip Abdest Alıp Namazına Kaldığı Yerden Devam Eder!
(207) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’nın azatlısı Nafi şöyle tahdis etti:
“Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) namazda burnu kanadığı zaman, namazdan çıkar, abdest alır sonra namaza döner, namazı tamamlar ve konuşmazdı.”
Malik 1/38/46, İbni Ebi Şeybe 2/100, 101
(208) Abdullah bin Kays el-Leysi’den şöyle tahdis edilmiştir:
“Kendisi Said bin Müseyyeb’i namaz kılarken burnunun kanadığını görmüştür. Said bin Müseyyeb Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşi Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha)’nın evine geldi, kendisine abdest suyu getirildi. Said bin Müseyyeb abdest aldı sonra namazını, kıldığı rekâtler üzere bina etti.”
Malik 1/38/48, İbni Ebi Şeybe 2/100, 101
(8) Burun Akması vb. Bir Şey Kişiyi Namazda Rahatsız Ederse Namaz Kılan Ne Yapar
(209) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Biz bu mescidde iken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizim yanımıza geldi. Elinde İbni Tâb hurmasının salkım çubuğu vardı. Derken mescidin kıblesinde bir balgam gördü; ona doğru gidip elindeki salkım çubuğu ile onu oradan izale etti.
Sonra bize yönelip:
‘Hanginiz Allah’ın kendisinden yüz çevirmesinden hoşlanır?!’ buyurdu.
Biz korktuk. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu sözü üç kere tekrarladı.
Nihayet biz:
−Hiç birimiz ey Allah’ın! Rasulü, dedik.
−‘Herhangi biriniz kalkıp namaza durduğu vakit, Allah onun yüzü tarafındadır. Dolayısıyla hiç kimse yüzü tarafına ve sağına tükürmesin! Sol tarafına veya ayağının altına tükürsün! Şayet balgam veya burun akması gibi bir şey kendisini acele ettirir namazın bitişine fırsat vermezse o vakit elbisesinin içine şöyle tükürüp onu kaybetsin!’ buyurdu.
Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elbisesinin bir kısmını diğer kısmına sürterek bunu gösterdi. Müteakiben:
−‘Bana Abîr kokusunu gösterin’ buyurdu.
Topluluktan bir genç kalktı ve aceleyle ailesinin yanına gitti, devesiyle Halûk denen bir koku getirdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o kokuyu aldı, onu hurma fidanının baş tarafına koydu sonra onunla balgam yerinin üzerine iyice sürttü.”
Cabir (Radiyallahu Anh):
−“Siz bunun için mescitlerinizde Halûk kokusunu bulunduruyorsunuz, dedi.”
İbnu’l-Münzir el-Evsad 2511, Müslim 3008

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Namaz Kılanın Yapması Caiz Olmayan Şeyler
(1) Namazda Elleri Yanlar Üzere Koymak Caiz Değildir!
(210) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda elleri böğür üzere koymayı yasakladı!”
Buhari 1156, 1157, Müslim 545/46, Ebu Avane 2/84, Ebu Davud 947, Nesei 889, Tirmizi 383, Darimi 1/332, İbni Huzeyme 908, İbni Hibban 2285, İbni Ebi Şeybe 1/498, Tabarani Mucemu’s-Sagir 877, Hakim 974, Beyhaki 2/287, Ahmed 9192, Albânî İrva 374
(2) Toprak Üzerinde Namaz Kılarken Secde Mahallinin Düzeltilmesiyle Uğraşmamak!
(211) Muaykîb (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e mescidde secde mahallini düzeltme hakkında sorulduğunda:
‘Eğer bunu yapacaksan bari bir kere yap!’ buyurdu.”
Buhari 1145, Müslim 546/47, 48, Ebu Avane 2/190, 191, Ebu Davud 946, Nesei 1191, Tirmizi 380, İbni Mace 1026, İbni Huzeyme 895, İbni Hazm el-Muhalla 4/8, Tayalisi 1187, Beyhaki 2/284, Ahmed 3/426
(3) Namazda Konuşmanın Yasaklanması!
(212) Muaviye bin el-Hakem es-Sülemi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile birlikte namaz kıldığımız bir sırada cemaatten bir kişi hapşırdı.
Ben:
−‘Yerhamükellâh’ dedim.
Cemaattekiler bana bakıştılar.
Ben:
−Vay anam helak oldum! Ne oluyorsunuz ki, bana bakıp duruyorsunuz? dedim.
Bunun üzerine elleriyle bacaklarına vurmaya başladılar. Onların beni susturmak istediklerini anlayınca öfkelendim, fakat sustum. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı bitirince, babam ve anam ona feda olsun ondan önce ve ondan sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadar güzel öğreten hiçbir muallim görmedim. Vallahi beni ne azarladı, ne dövdü ve ne de sövdü sadece:
‘Bizim bu namazımızda insanların kelamından hiçbir şey yaraşmaz! O, ancak tespih, tekbir ve Kur’an okumaktır’ buyurdu.”
Müslim 537/33, Ebu Avane 2/141, Ebu Davud 930, 931, Nesei 1217, Darimi 1/353, Ahmed 5/447, Albânî İrva 390
(4) Namazda Semaya Bakmanın Yasaklanması!
(213) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İnsanlara ne oluyor ki namazlarında gözlerini semaya yükseltiyorlar!’ buyurdu ve bu husustaki sözü çok şiddetli oldu.
Devamla:
‘Ya bu fiillerinden vazgeçerler yahut onların gözleri kendilerinden kapıverilecektir!’ dedi.”
İbni Hibban 2284, Buhari 761, Ebu Davud 913, Nesei 1192, Darimi 1/298, İbni Mace 1044, İbni Huzeyme 475, 476, Ebu Yağla 7473, Tayalisi 2019, Begavi 739
(5) Yemek Hazırken Namaz Kılmak Caiz Değildir!
(214) Kasım bin Muhammed’in kardeşi Abdullah şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanında idik, onun yemeğinden getirildi. Kasım namaz kılmaya kalktı. Bunun üzerine Aişe (Radiyallahu Anha):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kişi yemek hazırlanmışken namaz kılmaz!’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud 89, Müslim 560/67
(6) Tuvalete Sıkışık Kimsenin O Halde Namaz Kılması Caiz Değildir!
(215) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kimseye hafiflemeden tuvalete sıkışık halde namaz kılması helal değildir!’buyurdu.”
Ebu Davud 91
(216) Kasım bin Muhammed’in kardeşi Abdullah şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanında idik, onun yemeğinden getirildi. Kasım namaz kılmaya kalktı.
Bunun üzerine Aişe (Radiyallahu Anha):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kişi küçük ve büyük abdest kendisini sıkıştırmışken namaz kılmaz!’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud 89, Müslim 560/67
(217) Abdullah bin el-Erkam’dan şöyle dedi:
“Abdullah (Radiyallahu Anh) beraberinde insanlar olduğu halde hac veya umre için yola çıktı. Abdullah (Radiyallahu Anh)onlara imamlık ediyordu. Bir gün sabah namazında namaz için kamet getirildi.
Müteakiben Abdullah (Radiyallahu Anh):
−Biriniz öne geçsin dedi ve tuvalete gitti. Bilahare Abdullah (Radiyallahu Anh):
−Kuşkusuz ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Biriniz tuvalete gitmek ister ve namaz için kamet getirilirse önce tuvalete gitsin!’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud 88
(7) Namazda Elbise ve Saçı Toplamak Caiz Değildir!
(218) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yedi uzuv üzere secde etmekle emrolundu, saç ve elbisesini toplamaktan da yasaklandı.”
Müslim 490/227
(219) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Yedi kemik üzere secde etmekle emrolundum! Alın bu sözü söylerken eliyle burnuna da işaret etti iki el, iki diz kapağı ve iki ayakuçlarıdır. Elbise ve saçları toplamaktan da yasaklandım!’ buyurdu.”
Müslim 490/230

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Nafile Namazlar İle İlgili Konular
(1) Farzlarla Beraber Kılınan Sünnet Namazları
(220) Ümmü Habibe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:
‘Müslüman bir kul her gün farzın dışında Allah için on iki rekât sünnet kılarsa Allah onun için cennette bir ev bina eder’buyuruyordu.”
Müslim 728/103
(2) Farzlarla Beraber Kılınan Sünnet Namazlarında Çeşitlilik
(221) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Ben, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber öğle namazından önce iki rekât, öğle namazından sonra iki rekât, akşam namazının arkasından iki rekât, yatsı namazının arkasından iki rekât, Cuma namazının arkasından iki rekât sünnet namazı kıldım. Akşam ve yatsı namazlarının sünnetlerini Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in evinde kıldık.
−Bana kız kardeşim Hafsa (Radiyallahu Anha) şöyle rivayet etti:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) fecrin doğuşundan sonra hafif iki rekât namaz kılardı.
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
Bu vakit sabah namazından evvelki zaman benim Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına giremediğim bir saat idi.”
Buhari 1116, Müslim 729/104, Ebu Avane 2/263, Albânî İrva 440
(222) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den on rekât sünnet namazı ezberledim. Öğle namazının farzından önce iki rekât, öğle namazının farzından sonra iki rekât, akşam namazından sonra evinde iki rekât, yatsı namazının farzından sonra evinde iki rekât, sabah namazından önce yine iki rekât olarak kıldığı sünnet namazlardır.”
Buhari 1122
(3) Sünnet Namazları Evde Kılmanın Caizliği
(223) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) benim evimde öğle namazından önce dört rekât namaz kılar, sonra çıkar insanlara farz namazını kıldırırdı. Sonra tekrar iki rekât kılardı. Akşam namazını da insanlara farzı kıldırdıktan sonra eve gelir iki rekât namaz kılardı. Yatsıyı da farzı kıldırdıktan sonra eve gelir iki rekât namaz kılardı...”
Müslim 730/105

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Vitir Namazı İle İlgili Konular
(1) Vitir Namazının Sünneti Müekket Olduğu
(224) Ebu Busre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Şüphesiz ki Allah size bir namaz ziyade etmiştir. O namaz vitirdir. Onu yatsı namazı ile sabah namazı arasında kılınız!’buyurdu.
Ravilerden Ebu Temim şöyle dedi:
Ebu Zer (Radiyallahu Anh) mescitte elimi tuttu ve beni Ebu Busre’nin yanına götürdü. Ona Amr’ın dediğini sen Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittin mi dedi.
Ebu Busre:
Ben o hadisi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim dedi.”
Ahmed 23912, Ebu Davud 1418, Darimi 1/370, Tirmizi 449, İbni Mace 1168, Darekutni 1/30/2, Hakim 1/306, Beyhaki 2/478, Tabarani Mucemu’l-Kebir 4136, Albânî İrva 423
(225) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Vitir namazı her gün istisnasız ve mutlaka yapılması gerekmez ve o sizin farz namazlarınız gibi de değildir! Fakat Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vitir namazını kıldı ve:
‘Ey Kur’an ehli! Vitir namazını kılınız! Şüphesiz ki Allah vitirdir (tekdir) ve vitri (teki) sever’ buyurdu.”
İbni Mace 1169, Ebu Davud 1416, Tirmizi 450, İbni Huzeyme 1567
(2) Gecenin Her Bölümünde Vitir Kılmanın Caizliği
(226) Mesruk, Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in vitrini sordu.
Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Gecenin her vaktinde, evvelinde, ortasında ve sonunda vitir namazını kılardı. Vefatı dönemlerinde vitir namazını kılışı seher vaktinde son bulmuştur.”
Begavi Şerh 970
(3) Uyumadan Önce Vitir Kılmanın Caizliği
(227) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Halilim (candan dostum) (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana üç şeyi vasiyet etti:
1) Her ayda üç gün oruç tutmak,
2) İki rekât duha namazı kılmak ve
3) Uyumadan önce vitir namazını kılmaktır.”
Müslim 721/85, Buhari 1120, Nesei 1676, 1677, Darimi 2/18, 19, Tayalisi 2392, İbni Huzeyme 1222, 1223, İbni Hibban 2536, Beyhaki 3/47, Ahmed 2/459
(228) Ebud-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Sevgilim (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana üç şeyi vasiyet etti. Yaşadığım müddetçe onları asla terk etmeyeceğim:
1) Her ayda üç gün oruç tutmak,
2) Duha namazı kılmak ve
3) Vitir namazını kılıncaya kadar uyumamamdır.”
Müslim 722/86
(4) Gece Kalkabilen Kişinin Vitri Gecenin Sonuna Tehir Etmesi Daha Faziletlidir
(229) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim gecenin sonunda kalkamayacağından korkarsa, gecenin evvelinde vitri kılsın! Herkim de gecenin sonunda kalkacağından emin ise, vitri gecenin sonunda kılsın! Şüphesiz ki gecenin sonunda kılınan namaz şahitlidir ve o daha faziletlidir!’ buyurdu.”
Müslim 755/162, Begavi Şerh 969, Albânî Sahiha 2610
(5) Vitir Namazının Rekâtları
(230) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beş rekâtle ve yedi rekâtle vitir namazı kılardı, rekâtlerin arasını ne selamla ne de konuşmayla ayırmazdı.”
Nesei 1713, İbni Mace 1192, Abdurrezzak 4668, Albânî Sahiha 2961
(231) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beş rekâtle vitir namazı kılardı. Teşehhüt için sadece rekâtlerin sonuncusunda otururdu.”
Nesei 1716, Müslim 737/123, Albânî Teravih 84
(232) Ebu Eyyub (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Vitir namazı haktır! Dileyen kimse onu, beş rekât olarak kılsın; dileyen kimse üç rekât olarak kılsın; dileyen kimse de bir rekât olarak kılsın’ buyurmuştur.”
Darekutni 2/22, Ebu Davud 1422, Nesei 1710, 1711, İbni Mace 1190, Albânî Teravih 84
(6) Gecenin Vitrini Gündüzün Vitrine Benzetmemek!
(233) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Vitir namazını üç rekâtlı yapmayın! Vitir namazını beş veya yedi rekâtlı yapınız! Vitir namazını akşam namazına benzetmeyiniz!’ buyurdu.”
İbni Hibban 2429, Darekutni 2/2425, 2627, Hâkim 1/304, Beyhaki 3/31, 32, Albânî Kıyamı Ramazan 30
(7) Vitir Namazında Okunacak Sureler
(234) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vitir namazının birinci rekâtinde; ‘Sebbihisme Rabbike’l-A’lâ’ ikinci rekâtinde; ‘Kul Ya Eyyuhe’l-Kafirun’ üçüncü rekâtinde; ‘Kul HuvAllah-u Ahad, Kul Eûzu Birabbi’l-Felak ve Kul Eûzu Birabbi’n-Nas’ı’ okuyordu.”
İbni Hibban 2432, Darekutni 2/35, Hakim 1/3052/520, Beyhaki 3/37, 38, Begavi 973
(235) Ubey bin Ka’b (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üç sure:
‘Sebbihisme Rabbike’l-A’la, Kul Ya Eyyuhe’l-Kafirun, Kul HuvAllah-u Ahad’ ile vitir namazı kılıyordu ve rükûdan önce de kunut yapıyordu. Selam verdikten sonra ise iki kere gizli üçüncüsünde açıktan olarak:
‘Subhâne’l-Meliki’l-Kuddûs’ diyordu.”
Darekutni 2/31
(8) Kunut Duasının Rükûdan Önce Yapılması
(236) Ubey bin Ka’b (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vitir namazı kılıyordu ve rükûdan önce de kunut yapıyordu.”
Darekutni 2/31
(9) Kunut Duası
(237) Hasan bin Ali (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana bazı dualar öğretti, onları vitir namazında, diğer bir lafızda; Vitir namazının kunutunda söylüyorum:
‘Allahummehdini Fi Men Hedeyte Ve Afini Fi Men Afeyte Ve Tevelleni Fi Men Tevelleyte Ve Barik Li Fima Ağtayte Ve Gıni Şerra Ma Gadayte, İnneke Tagdi Ve La Yugda Aleyke Ve İnnehu La Yezillu Men Valeyte Ve La Yeizzu Men Adeyte, Tebarekte Rabbena Ve Tealeyte La Menca Minke İlla İleyk Sallallahu Ala Muhammed.’
Ebu Davud 1425, Nesei 1744, Tirmizi 464, Darimi 1/373, İbni Mace 1178, İbni Mende Tevhid 343, Tayalisi 1179, Ahmed 1718, Albânî Kıyamı Ramazan 31

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Gece Namazı İle İlgili Konular
(1) Geceleri İhya Etmenin Fazileti
(238) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Gecenin ilk üçte biri geçtiği vakit Rabbimiz tebareke ve Teâlâ dünya semasına her gece iner ve:
‘Melik benim! Hani bana dua eden kimdir ki onun duasına icabet edeyim. Benden kim bir hacet ister ki dileğini vereyim. Benden kim mağfiret diler ki onu mağfiret edeyim diye nida eder. Fecir aydınlanıncaya kadar bu böyle devam eder’
buyurdu.”
Tirmizi 446, Buhari 1096, Müslim 758/169, Malik 1/214, Ebu Davud 1315, İbni Hibban 920, İbni Ebi Asım Sünnet 492, Lalekai 3/435, 436, Beyhaki 3/2, Ahmed 2/486
(239) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Gece içinde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kimse dünya veya ahiret hususunda Allah’tan hayır isterken duasını o saate uygun getirirse Allah onun isteğini mutlaka verir. Bu her gece böyledir!’ buyuruyordu.”
Müslim 757/166, Ebu Avane 2/289, 290, İbni Hibban 2561, Ebu Yağla 1911, 2009, Ahmed 3/348
(2) On Bir Rekâtlı Gece Namazı
(240) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) geceleyin on bir rekât namaz kılardı. On bir rekâtin son bir rekâti ile vitir yapardı. Bunu kıldıktan sonra sağ yanı üzerine müezzin kendisine gelene kadar yatardı. Müezzin gelince kalkar sabah namazının sünnetini hafif iki rekât olarak kılardı.”
Müslim 736/121, Buhari 325, Malik 1/120, Begavi 900, Albânî İrva 294
(241) Mesruk şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gece kıldığı namazları sordum.
Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle cevap verdi:
−…On bir rekâttır...”
Begavi 903
(3) Dokuz Rekâtlı Gece Namazı
(242) Mesruk şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gece kıldığı namazları sordum.
−...Dokuz rekâttır...”
Begavi 903
(4) Yedi Rekâtlı Gece Namazı
(243) Mesruk şöyle dedi:
−Yedi rekâttır...”
Begavi 903
(244) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gece namazını sordu.
‘Gece namazı ikişer ikişer rekâttır. Biriniz sabah vaktinin girmesinden korkarsa bir rekât kılar ki bu kılmış olduğu rekâtleri vitir yapar’ dedi.”
Malik 1/123/13, Buhari 947, Müslim 749/145, Begavi 955
(5) Gecenin Tamamını İbadetle Geçirmek Yoktur!
(245) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mescide girdi iki direk arasında bir ipin direklere bağlanarak gerilmiş olarak gördü ve:
−‘Bu ip nedir?’ buyurdu.
Sahabeler:
−Bu ip Zeyneb (Radiyallahu Anha)’nındır. O ibadet ederken futur ettiği zaman ona tutunuyor dediler.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Hayır, onu çözün! Biriniz zinde ve kuvvetli oldukça namaz kılsın yorulup acze düştüğünde otursun!’ buyurdu.”
Buhari 1100, Müslim 784/219
(6) Teravih Namazı
(246) Ebu Seleme bin Abdurrahman bin Avf (Radiyallahu Anhum) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşi Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Ramazanda namazı nasıl diye sordum.
Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda ve Ramazanın gayrında, namazını on bir rekât üzere ziyade etmezdi! Önce dört rekât kılardı. Onların güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra dört rekât daha kılardı. Onların da güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra üç rekât (vitir) kılardı...”
Malik 1/120/9, Buhari 1866, Müslim 738/125
(7) Uykulu Kişinin Gece Namazını Tehir Etmesi Caizdir
(247) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
‘Biriniz namaz kılarken uyukladığında, uyku kendisinden gidene kadar uyusun! Çünkü sizden biri uykulu olduğu halde namaz kıldığında, bilemez belki istiğfar edeceği yerde gider kendisine söver!’ buyurdu.”
Malik 1/118/3, Buhari 344, Müslim 786/222, Albânî Cami 810

TeKo

CooL
Yönetici
Admin
Moderator
Kullanıcı
Duha Namazı İle İlgili Konular
(1) Duha Namazının Fazileti
(248) Ebu Zer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sizden her birinizin eklemlerine bir sadaka vermesi vaciptir!
Her tesbih, bir sadakadır!
Her tahmid, bir sadakadır!
Her tahlil, bir sadakadır!
Her tekbir, bir sadakadır!
İyiliği emretmek, bir sadakadır!
Kötülüğü yasaklamak, bir sadakadır!
Kişinin iki rekât kıldığı duha namazı o vucubiyete kifayet eder!’
buyurdu.”
Müslim 720/84, Ebu Avane 2/266, Ebu Davud 1285, Beyhaki 3/47, Ahmed 5/167, 178, Albânî İrva 461
(2) Duha Namazı Evvabin Namazıdır
(249) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Duha namazı, Evvabin namazıdır’ buyurdu.”
Deylemi 3729, İbni Huzeyme 1224, Tabarani Mucemu’l-Evsad 3877, Hakim 1/314, Albânî Cami 3827
(250) Zeyd bin Erkam (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Evvabin namazı, deve yavrularının ayakaltlarının yandığı vakittir’ buyurdu.”
Müslim 748/143, Ebu Avane 2/270, 271, Ahmed 4/366, 372, 375, Albânî İrva 466
(3) İki Rekâtlı Duha Namazı
(251) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Halilim (candan dostum) (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana üç şeyi tavsiye etti:
1) Her ayda üç gün oruç,
2) İki rekât duha namazı,
3) Uyumadan önce vitir namazını kılmaktır.”
Müslim 721/85, Buhari 1178, Nesei 1676, 1677, Darimi 2/1819, İbni Huzeyme 1222, 1223, İbni Hibban 2536, Tayalisi 2392, Beyhaki 3/47, Ahmed 2/459
(252) Ebu Zer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Sizden her birinizin eklem ve organlarına bir sadaka vermesi vaciptir!
Her tesbih, bir sadakadır!
Her tahmid, bir sadakadır.
Her tahlil, bir sadakadır!
Her tekbir, bir sadakadır!
İyiliği emretmek, bir sadakadır!
Kötülüğü yasaklamak, bir sadakadır!
Kişinin iki rekât kıldığı duha namazı o vucubiyete kifayet eder!’
buyurdu.”
Müslim 720/84, Ebu Avane 2/266, Ebu Davud 1285, Beyhaki 3/47, Ahmed 5/167, 178, Albânî İrva 461
(4) Dört Rekâtli Duha Namazı
(253) Ebud-Derda ve Ebu Zer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dediler:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tahdis ederek şöyle dedi:
“Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyuruyor:
Ey Ademoğlu! Gündüzün evvelinde (kuşluk vakti) benim için dört rekât namaz kıl, gündüzün sonunda sana kifayet edeyim.”
Tirmizi 473, Ebu Davud 1289, Darimi 1/338, Ahmed 5/287 6/286, 287, 440, 451

(254) Muaze şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’ya, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) duha namazını kaç rekât olarak kılardı diye sordum?
Aişe (Radiyallahu Anha):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) duha namazını dört rekât kılardı ve Allah’ın dilediği kadar da ziyade ederdi dedi.”
Ahmed 6/95, Müslim 719/79, Ebu Avane 2/267, İbni Mace 1381, Beyhaki 3/47, Albânî İrva 462
(5) Altı Rekâtlı Duha namazı
(255) Ebu Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Herkim Duha namazını iki rekât olarak kılarsa o kimse gafillerden olarak yazılmaz! Herkim dört rekât olarak kılarsa kulluk edenlerden olarak yazılır. Herkim altı rekât olarak kılarsa, o günde kendisine kifayet olunur...’ buyurdu.”
Albânî Sahihu’t-Tergib 671
(6) Sekiz Rekâtlı Duha Namazı
(256) Abdurrahman bin Ebi Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bana, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in duha namazını kılarken gördüğünü Ümmü Hani (Radiyallahu Anha) dışında kimse haber vermedi.
Ümmü Hani (Radiyallahu Anha) şöyle rivayet etti:
−Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Mekke’nin fethedildiği gün evime geldi. Sekiz rekât namaz kıldı. Bu namazdan daha hafif namaz kıldığını görmedim, ancak onun rükû ve secdelerini tam yapıyordu.”
Müslim 719/80, İbni Mace 1379, İbni Huzeyme 1235, Tayalisi 1520, Tabarani Mucemu’l-Kebir 24/1025, 1026, 1027, Abdurrezzak 4858, Humeydi 332, 333, Beyhaki 3/48, Ahmed 6/341, 342, 425